trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wodór w obronie klimatu. Zakończyło się Forum H2POLAND

    Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat wspiera rozwój gospodarki wodorowej, która wpisuje się koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu. - Spoglądamy na perspektywę wodorową jako na jeden z elementów obrony klimatu globalnego – mówił na Targach Marszałek Marek Woźniak.

    W dniach 17-18 maja 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Samorząd Województwa Wielkopolskiego, jako Region Gospodarz, był partnerem Grupy MTP w organizacji tego wydarzenia. Było ono odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko i zeroemisyjnych.

    Na pierwszych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowych targach poświęconych sprawom wodorowym zarejestrowało się aż 1500 uczestników, z czego 150 to uczniowie i studenci biorący udział w imprezie towarzyszącej forum – Festiwalu Nauka dla Wodoru. Z kolei wśród prelegentów pojawili się znani politycy, naukowcy, samorządowcy, ludzie biznesu. Wśród nich znalazły się takie osoby jak Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Akio Miyajima, Ambasador Japonii w Polsce, Hoon-min Lim, Ambasador Republiki Korei Południowej, Jörg Steinbach, Minister Gospodarki, Pracy i Energii z Brandenburgii.

    - Spoglądamy na perspektywę wodorową jako na jeden z elementów obrony klimatu globalnego, czyli największego zagrożenia, które może skończyć się katastrofą dla ludzkości. Każde działanie, które prowadzi do tego, aby tej katastrofy w jakiś sposób uniknąć, jest potrzebne – mówił Marek Woźniak, otwierając forum.

    - Dla nas, jako regionu, który ma w swojej przestrzeni plan Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, kwestia wodoru doskonale w te działania się wpisuje. Uważamy, że wodór jest szansą właśnie na to cywilizacyjne przekształcenie kwestii energetycznych, opartych w naszym przypadku głównie o węgiel brunatny – dodał Marszałek.

    Jak powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, w skierowanym do uczestników przekazie wideo, zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Federacja Rosyjska.

    Przewodnicząca KE stwierdziła, że Wielkopolska od 2018 r. chce być "jedną z pierwszych dolin wodorowych w Europie". - Wasz plan w perspektywie do 2030 roku już przynosi efekty. Widzimy, jak powstaje cały ekosystem: elektrownie opalane węglem są zastępowane przez energię słoneczną, wiatrową i biomasę. Czysta energia jest następnie przekształcana w czysty wodór, a ten wodór służy do zasilania przemysłu ciężkiego czy ogrzewania domów, jak na innowacyjnym osiedlu w Pile – tłumaczyła. Ursula von der Leyen zwróciła uwagę na plany budowy w naszym kraju nawet stu zasilanych wodorem autobusów rocznie.

    Według Ambasadora Japonii Akio Miyajimy zastosowanie technologii wodorowych powinno doprowadzić do rozwiązania wielu dzisiejszych problemów. - Myślę, że Wielkopolska i Polska będą w tym zakresie wprowadzać rozwiązania, które będą miały zastosowanie także w innych państwach – stwierdził.

    Prezes MTP Tomasz Kobierski przyznał, że Forum H2Poland ma charakter symboliczny, wpisując się w trudny czas, kiedy dostawy paliw kopalnianych są uzależnione od sytuacji geopolitycznej. - Wodór nie jest już tylko marzeniem o przyszłości, musimy o nim rozmawiać już dzisiaj – podkreślił.

    Zielony wodór coraz mocniej przenika do świadomości społeczeństw, jako nośnik energii w niedalekiej przyszłości. Jest to stopniowo rozwijający się megatrend, który ma zrewolucjonizować nie tylko środowisko życia ludzi poprzez znaczący wpływ na ograniczenie ilości szkodliwych emisji, ale przede wszystkim ma zmienić oblicze licznych gałęzi gospodarki.

    W związku z odbywającymi się w Poznaniu targami wodorowymi Marek Woźniak w poniedziałek spotkał się z marszałkami oraz przedstawicieli województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego – regionów, które wspierają powstanie dolin wodorowych, i które są otwarte na dialog, dzielenie się wiedzą oraz wspólne projekty.

    Z kolei we wtorek odbyły się rozmowy Marszałka z Akio Miyajmą, Ambasadorem Japonii w Polsce oraz Hoon-min Limem, Ambasadorem Republiki Korei.

     


    Galeria zdjęć: