trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolscy uczniowie nagrodzeni. Marszałek Marek Woźniak: Wasza praca jest bezcenna

    32 szkoły średnie z Wielkopolski wzięły udział w kolejnej edycji kampanii „Drugie życie” promującej transplantację i oświadczenia woli. W środę 16 czerwca odbyła się gala finałowa, podczas której podsumowano akcję oraz wręczono nagrody. – Wasza praca jest naprawdę bezcenna – podkreślał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Według danych Poltransplantu w 2020 r. w Polsce wykonano w sumie 1177 przeszczepów od zmarłych w dawców, w tym 717 przeszczepów nerki, cztery – nerki i trzustki, 262 – wątroby, 146 – serca, i 48 – płuca. Dla porównania - w całym 2019 r. w Polsce wykonano 1473 przeszczepy od dawców zmarłych.

    Aby systematycznie poprawiać te statystyki, a co za tym idzie – ratować ludzkie życie, od 2009 r. organizowana jest kampania „Drugie Życie”,  wspierająca i promująca działania na rzecz transplantacji i świadomego dawstwa narządów. Przez 13. edycji, do czerwca 2021 roku, w projekt włączyli się uczniowie z 912 szkół średnich z Wielkopolski i ośmiu innych województw, których działania doprowadziły do rozdania mieszkańcom 1,2 mln. oświadczeń woli (w bieżącej edycji udział wzięły 32 placówki z naszego regionu). Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest nieprzerwanie partnerem kampanii społecznej „Drugie życie” od momentu przyjęcia dokumentu „Partnerstwo dla transplantacji” w 2010 r. Wspiera ją również finansowo.

    Podobnie, jak w latach ubiegłych, intencją organizatorów akcji było zainspirowanie młodzieży do przeprowadzenia w szkołach i społecznościach lokalnych, a także w przestrzeni Internetu, kampanii informacyjnych, podczas których uczniowie mogą m. in. kolportować materiały informacyjne, organizować spotkania online ze specjalistami (lekarzami, osobami oczekującymi na przeszczep i tymi, które nowy narząd już otrzymały) i przygotowywać własne, niekonwencjonalne działania promocyjne.
    Najciekawsze działania zostały docenione podczas gali finałowej, która odbyła się w środę 16 czerwca.

    -  Wasza praca jest naprawdę bezcenna. Zdajemy sobie sprawę, że czas epidemii, który jeszcze nie minął, spowodował, że wszystkie procesy dostępu pacjentów do szpitali były utrudnione. Właśnie dlatego kwestie przeszczepów będą w najbliższym czasie jeszcze bardziej istotne – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Marek Woźniak wspominał, że w styczniu 2013 r. sam został wolontariuszem i zachęcał na ulicach Poznania do wypełniania oświadczeń woli - druków, na których deklarujemy chęć oddania organów do przeszczepów. - Mam z tego dnia pamiątkę, własne oświadczenie woli. Noszę je ciągle przy sobie i chciałbym by nosili je wszyscy Polacy – tłumaczył Marszałek.

    Laureatami 13. Edycji kampanii Drugie życie zostali Zespół Szkół Mechanicznych w Poznaniu, Zespół Szkół w Wieleniu, I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. Każda z nagrodzonych placówek otrzymała czek charytatywny o wartości 2 tys. zł.
    Marek Woźniak wręczył nagrodę uczniom z Wielenia, którzy  postanowili promować ideę świadomego dawstwa narządów na sportowo. Wspólnie z mieszkańcami całej gminy, szkolnym liderom akcji udało się przebiec, przejechać rowerem, przejść z kijkami i przespacerować 750 km. Z kolei na miejskim targowisku w ramach akcji „Żółwik z transplantacją” zapraszano mieszkańców do włączenia się w akcję i rozdawano oświadczenia woli.

    - W ubiegłym tygodniu odwiedziłem Wieleń, widziałem także waszą szkołę. Cieszę się, że mogę was wyróżnić – zwrócił się do laureatów Marek Woźniak.

    Podczas gali wręczono także wyróżnienia oraz nagrodę specjalną. Otrzymał ją Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni za zaangażowanie w Ogólnopolskie Igrzyska Osób po Transplantacji i Dializowanych.

     


    Galeria zdjęć: