trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WIĘCEJ DLA AKTYWNYCH

    Jak najefektywniej wykorzystywać środki na aktywizację zawodową? – nad tym zagadnieniem zastanawiali się członkowie sejmikowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, którzy obradowali online 12 października. Wśród zaopiniowanych przez komisję propozycji dokumentów znalazł się m.in. projekt uchwały sejmiku „w sprawie kryteriów ustalania dla samorządów powiatowych kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz finansowanie innych fakultatywnych zadań”. W skrócie – chodzi o to, które powiatowe urzędy pracy ile dostaną pieniędzy na aktywizację zawodową.

    Jak tłumaczyła radnym dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Barbara Kwapiszewska, część kryteriów wynika wprost z ustawy, a o części decyduje sejmik (ostatnio ustalił te wskaźniki trzy lata temu). W najnowszej wersji postanowiono zmienić (wzmocnić ich znaczenie przy podziale) trzy wagi oceny: wskaźnik osób bezrobotnych do 30. roku życia, efektywność zatrudnieniową danego PUP, udział ofert pracy niesubsydiowanej w ogólnej liczbie ofert pracy. Według symulacji, po tych zmianach nieco więcej środków na aktywizację zawodową powinny dostać powiaty czarnkowsko-trzcianecki, jarociński, międzychodzki, ostrowski i pleszewski.

    Przy okazji dyskusji nad wspomnianymi kryteriami podziału środków, radni dyskutowali również o niskiej skali rejestrujących się w PUP-ach Ukraińców przebywających w naszym województwie. Wskazywano na potrzebę lepszego dotarcia do tych osób z działaniami na rzecz aktywizacji zawodowej.

     


    Galeria zdjęć: