trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Trwa badanie potrzeb przewozowych pasażerów

    Przypominamy że, Województwo Wielkopolskie - organizator kolejowych przewozów pasażerskich prowadzi obecnie badanie potrzeb przewozowych w związku z projektowaniem rozkładu jazdy pociągów edycji 2022/2023. Wnioski można składać do 31 stycznia. 

    - Cieszymy się, że badanie potrzeb pasażerów spotyka się z dużym zainteresowaniem - twierdzi Wojciech Jankowiak - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, odpowiedzialny za transport kolejowy w naszym regionie. - W zeszłym roku otrzymaliśmy prawie dwa razy więcej wniosków niż w poprzednich latach. Poza propozycjami zmian w rozkładzie pojawiły się także sugestie dotyczące zwiększeniu pojemności pojazdów a także informacje o tym, co się pasażerom podoba. Główne postulaty dotyczą większej liczby pociągów, zarówno w szczycie przewozowym jak i poza nim  - podkreśla Wicemarszałek.

    Wyniki konsultacji z ubiegłych lat pokazują, że propozycje zmian odnoszą się głównie do godzin (ok. 60 %) oraz terminów (ok. 30 %) kursowania pociągów. Na trzecim miejscu znajdują się sugestie dotyczące innego zestawienia składów (10 %), a na końcu pomysły na nowe relacje, modyfikowanie tras pociągów.

    W miarę możliwości technicznych i ekonomicznych, po analizie oraz uzgodnieniach z Zarządcą Infrastruktury - spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., nadesłane propozycje zostają uwzględnione w nowym rozkładzie jazdy.

    - Liczba zgłoszeń pokazuje rosnące zainteresowanie pasażerów udziałem w tworzeniu siatki połączeń. Postaramy się, aby wybrane pomysły znalazły się w nowym rozkładzie jazdy. Jednocześnie zaznaczam, że ostateczny kształt oferty zależy od wielu innych czynników, m.in. środków finansowych, dostępu do infrastruktury czy zasobów taborowych - podkreśla Wojciech Jankowiak.

    Proces tworzenia rozkładu jazdy na kolejny rok rozpoczął się w styczniu, obecnie trwają ustalenia z przewoźnikami oraz sąsiednimi województwami. Na podstawie przekazanych przez Zarządcę Infrastruktury czasów przejazdów na poszczególnych liniach, w lutym powstanie wstępny projekt rozkładu jazdy. Na przełomie marca i kwietnia złożone zostaną wnioski do Zarządcy Infrastruktury o przydzielenie zdolności przepustowej („tras pociągów”). W okresie od maja do sierpnia będzie realizowany proces konstrukcji i koordynacji rozkładu jazdy, w którym uczestniczą wszyscy przewoźnicy i Zarządca Infrastruktury. Ostatecznie, we wrześniu Zarządca Infrastruktury przekaże zatwierdzone trasy pociągów obowiązujące w nowym rozkładzie, który wejdzie w życie w drugą sobotę grudnia o północy, tj. 11 grudnia 2022 r.

    Wszystkie zainteresowane osoby mogą wysyłać wnioski na formularzu umieszczonym na http://umww.pl/artykul/badanie-potrzeb-przewozowych-w-publiczny-transporcie-zbiorowym-na-potrzeby-rozkladu-jazdy-20222023 do dnia 31 stycznia 2022 r.

     


    Galeria zdjęć: