trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Sprawy społeczne inspirującym wątkiem współpracy Wielkopolski i Emilii-Romanii

    Nowe wyzwania z zakresu polityki społecznej nadchodzących lat stały się głównymi tematami spotkania Pauliny Stochniałek, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego z Elly Schlein, Wiceprezydent Regionu Emilia-Romania. Spotkanie odbyło się w formie on-line.  Emilia-Romania to dla Wielkopolski ważny partner, z którym kontakty dwustronne prowadzone są od niemal 15 lat.

    Paulina Stochniałek podziękowała więc swojej rozmówczyni za aktywność i gotowość regionu Emilia-Romania do wspólnych działań, także w okresie pandemii, która  w znaczący sposób ograniczyła możliwości rozwijania współpracy międzynarodowej. Tylko w ostatnim roku region włoski aktywnie włączył się m.in. w działania związane z projektem wspierającym bezpieczeństwo szpitali w okresie pandemii Sars-Cov-2 oraz uczestniczył w projektach i działaniach m.in. z zakresu polityki społecznej.
    Podczas spotkania jego uczestnicy zdiagnozowali sytuację zdrowotno-społeczną w czasie pandemii w  obu regionach. Szczególną uwagę poświęcili polityce senioralnej oraz nowym, negatywnym skutkom pandemii występującym w sferze społecznej (tj. nowe uzależnienia, samotność osób starszych, depresje, problemy osób będących w przemocy, zdrowie psychiczne oraz zaniedbania leczenia schorzeń niecovidowych). Zostały przedstawione projekty i środki zaradcze, które podjęto w celu  przeciwdziałania tym skutkom. Strony wskazały na potrzebę włączania innowacji i nowych technologii do usprawnienia funkcjonowania polityki senioralnej, tj. teleopieka, digitalizacja domów senioralnych, budownictwo wspomagane, czujniki monitorujące funkcjonowanie samotnie mieszkającego seniora, tworzenie grup wsparcia i partnerstwo publiczno-prywatne w ramach systemu zintegrowanego. Podkreślono wagę projektów współpracy międzypokoleniowej. Paulina Stochniałek zaprosiła region Emilia-Romania do udziału w Targach Seniorów oraz do prowadzenia wspólnych projektów i przedsięwzięć, wspierających międzynarodową współpracę seniorów. Podkreśliła, że rozwiązania wdrożone u naszego włoskiego partnera, zwłaszcza te z zakresu mieszkalnictwa wspomaganego, są dla Wielkopolski bardzo interesujące. Także nasz region ma wiele do zaoferowania, czym gotowy jest się podzielić w ramach dalszego rozwijania współpracy. 
    Podczas spotkania poruszono także inne tematy związane z polityką społeczną, tj. aktywizacją osób z niepełnosprawnościami oraz osobami  bezdomnymi. Nawiązano ponadto do doświadczeń włoskiego partnera w  polityce migracyjnej. 
    Przedstawicielki władz obu regionów wymieniły się spostrzeżeniami dotyczącymi projektów, zrealizowanych dotąd wspólnie przy współudziale Wielkopolski i Emilii-Romanii. Warto wspomnieć, iż w ostatnich latach reprezentujący Samorząd Województwa Wielkopolskiego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu był, wspólnie z Regionem Emilia-Romania, partnerem w dwóch projektach dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej: „Tworzenie sprawiedliwych miast: Włączenie Agendy 2030 do polityki lokalnej (w czasach dużych ruchów migracyjnych i uchodźstwa)” na podstawie konkursu EuropeAid/151103/C/ACT/MULTI oraz „Innowatorzy społeczni”. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach strony postanowiły, iż chętnie włączą się w kontunuowanie dwustronnych działań w ramach Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030. Z pewnością ten kierunek współpracy będzie przez długi czas obecny w dwustronnych relacjach.
    Elly Schlein, nawiązując do obecnego spotkania, zaproponowała organizowanie podobnych spotkań roboczych dla pracowników zaangażowanych w projekty związane z polityką społeczną.