trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dobry rok wielkopolskiego sportu. Marszałek nagrodził zawodników

    Kajakarki Karolina Naja i Martyna Klatt, kolarz Patryk Rajkowski, żeglarz Szymon Wierzbicki oraz  taekwondzistka Aleksandra Kowalczuk to wielkopolscy sportowcy, którzy otrzymali od Marszałka Marka Woźniaka nagrody za sukcesy odniesione w 2023 roku. Gala podsumowania sportowego roku, która odbyła się 21 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, była także okazją do podziękowania trenerom i działaczom sportowym oraz wyróżnienia najlepszych klubów, a także miast przodujących w systemie sportu młodzieżowego. 

    - Podziękowania i gratulacje dla zawodników za ich talenty, pracę i konsekwencję w osiąganiu celów. To był kolejny dobry rok dla sportu w regionie. Ponownie cieszymy się z szeregu osiągnięć wielkopolskich zawodników. Z naszej, samorządowej strony staramy się dawać  to, co możliwe. Z satysfakcją podkreślam, że notujemy stały progres w zakresie nakładów na sport - mówił Marszałek Marek Woźniak.

    Ryszard Kunze - wielka postać polskiego sportu, uczestnik m.in. igrzysk olimpijskich  w Rzymie 1960 roku we florecie, związany z poznańską AWF odebrał z rąk Marszałka najwyższe regionalne odznaczenie -  Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.  

    W tym roku najlepsi w systemie sportu młodzieżowego, obejmującego w naszym regionie 64 dyscypliny i 400 klubów,  to KS AZS AWF Poznań, Organizacja Środowiskowa AZS Poznań oraz KS Posnania. Wśród miast w tym systemie przodują Poznań, Kalisz i Konin.  

    Wydarzeniem, które w roku 2023 należy szczególnie podkreślić w sporcie młodzieżowym, to zwycięstwo Województwa Wielkopolskiego w klasyfikacji punktowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich – Śląskie 2023.
    Reprezentacja zwycięskiego Województwa Wielkopolskiego liczyła 557 zawodniczek i zawodników i wywalczyła 1993,42 punktów. Podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się 5 października  2023 roku w Mysłowicach, oprócz pucharu za zwycięstwo, przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego odebrali również statuetki dla najlepszych wielkopolskich klubów startujących w tegorocznej olimpiadzie: KS Posnania (3 miejsce), KS AZS AWF Poznań (4 miejsce) oraz LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl (7miejsce).

    Podczas marszałkowskiej gali, w której uczestniczył także Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz radni Województwa Wielkopolskiego, nagrody trafiły również do Tomasza Kryka - trenera kadry narodowej kobiet w sprincie kajakowym, Marioli Abrahamczyk – trenerki sekcji wioślarskiej KS Posnania oraz Marcina Lampe  - trenera LKS Budowlani – Kucera Nowy Tomyśl.  

    Za całokształt działalności nagrody odebrali  Kazimierz Wojciecha Piber – założyciel i wieloletni (2003-2019) prezes Wielkopolskiego Związku Tenisowego, członek komisji rewizyjnej WZT, trener lekkiej atletyki oraz tenisa oraz Zenon Piątek – członek zarządu Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, wieloletni Prezes Klubu Uczelnianego AZS b. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.   

    - Mamy bardzo utalentowanych, dobrze przygotowanych trenerów. Z kolei zaangażowani działacze organizują cały, złożony proces wydarzeń sportowych. To właśnie oni decydują o jakości wielkopolskiego sportu. Dzięki nim możemy przeżywać niezwykłe emocje i mieć satysfakcję z tego, że Wielkopolska jest dobrze widoczna na sportowej arenie – podkreślił  Marszałek Marek Woźniak.  

    Podczas spotkania podsumowano także Cyklu Biegów Powstania Wielkopolskiego, Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie czy Grand Prix Wielkopolski w Pływaniu Długodystansowym. 

    Narzędziem wsparcia sportowców młodzieżowych jest stypendium sportowe, przyznawane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2002 roku. Wypłacane jest przez okres 12 miesięcy, zawodnikom w kategoriach junior i młodzieżowiec uprawiających dyscypliny olimpijskie. 19 października 2023 roku rekordowa liczba 95 wyróżniających się młodych wielkopolskich sportowców otrzymało stypendia na ten sezon.

    Marszałkowskie wsparcie otrzymują także sportowcy, którzy uzyskali kwalifikację uprawniającą do startu w Igrzyskach Olimpijskich, Paraolimpijskich oraz Igrzyskach Głuchych.

    Dodajmy, że z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego do wielkopolskich stowarzyszeń i związków sportowych trafia corocznie 5,6 mln zł. Marszałkowskie wsparcie dla sportu w regionie to także inwestycje w infrastrukturę w ramach „Szatni na medal” czy programu lekkoatletycznego. Wybór wsparcia infrastruktury lekkoatletycznej nie był przypadkowy. Lekka atletyka to obecnie najsilniejsza dyscyplina w sporcie młodzieżowym w Wielkopolsce.


    Galeria zdjęć: