trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Samorządowe Fora Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce

    Dobiegł końca cykl spotkań pn. "Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich". Odbyły się one w wszystkich - 31 powiatach naszego województwa. Inicjatorem był Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego a organizatorem wydarzeń było Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku. Udział w nich wzięło ponad 5,4 tys. osób.

    Mieszkańcy wielkopolskiej wsi od wielu lat aktywnie działają na rzecz rozwoju swoich miejscowości i wspólnej integracji. Jednymi z najbardziej popularnych i aktywnych w tej dziedzinie są Koła Gospodyń Wiejskich i Lokalne Grupy Działania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspierając rozwój lokalny oraz oddolne inicjatywy mieszkańców regionu zrealizował cykl spotkań, które odbyły się w całym województwie. Ich adresatkami były Koła Gospodyń Wiejskich oraz miejscowe liderki aktywizujące lokalne społeczności.

    - Rozwój obszarów wiejskich nie był by możliwy bez zaangażowania oraz determinacji liderek i liderów skupionych wokół wielu organizacji i Kół Gospodyń Wiejskich. Odbywające się Fora, były okazją do pokreślenia wkładu jaki dają liderki oraz organizacje łączące kobiety wiejskie w wspólnych zainteresowanych i działaniu na rzecz rozwoju społeczeństwa. Ważnym aspektem spotkań było poznanie potrzeb oraz trudności jakie w rożnych zakątkach Wielkopolski dotykają Koła Gospodyń Wiejskich – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, uczestniczyli w nim lokalni samorządowcy, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania, ale przede wszystkim członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji zrzeszających kobiety. Spotkania były okazją do wymiany wiedzy, poznania możliwości pozyskania dofinasowania, merytorycznej rozmowy oraz zaproponowania nowych pomysłów i rozwiązań. Fora odbyły się w każdym Wielkopolskim powiecie. Uczestniczyło w nich łącznie blisko 5,4 tys. liderek i liderów wiejskich z KGW. Obecnie w Krajowym Rejestrze KGW jest zarejestrowanych ponad 10,8 tys. kół. W Wielkopolsce to 1 757 KGW, co stanowi 13,64% w kraju.

    - Samorząd Województwa Wielkopolskiego podczas spotkań bezpośrednio zaprezentował możliwości pozyskania dofinasowania w ramach programów dotacyjnych realizowanych ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego. Spotkania były także miejscem do merytorycznych rozmów i  propozycji nowych kierunków wsparcia, a przede wszystkim poznania się i integracji uczestników – mówi Krzysztof Grabowski

    Podczas spotkań zaprezentowane zostały założenia "Programu ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025" w tym konkursów "Wielkopolskie Jadłodzielnie" oraz "Małe Mobilne Kuchnie Warsztatowe". Przedstawiono także zasady programów wsparcia pszczelarstwa oraz retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych "Deszczówka". Ważnym punktem była prezentacja możliwości jakie daje program "Wielkopolska Odnowa Wsi", w którym udział daje duże możliwości rozwoju miejscowości oraz aktywizacji mieszkańców. Uczestnicy zapoznali się także z możliwościami wsparcia w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej 2023-2027.

     


    Galeria zdjęć: