trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rzemieślnicy bez granic” – wspólne działanie Wielkopolski i europejskich partnerów dla Ukrainy

    W środę 29 listopada w Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej odbyło się I Posiedzenie Komitetu Sterującego projektu „Rzemieślnicy bez granic”, w którym udział wzięli m.in. zaproszeni przez Województwo Wielkopolskie partnerzy z Obwodu Charkowskiego.

    Samorząd Województwa reprezentował Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, któremu towarzyszyli współpracownicy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Biura Współpracy Międzynarodowej. 

    Jak przypomniał Wicemarszałek Jankowiak właśnie minął rok, od czasu kiedy Izba Rzemieślnicza z Frankfurtu nad Menem zaproponowała Wielkopolsce udział w projekcie na rzecz odbudowy rzemiosła na Ukrainie, potrzebnego do odbudowy tego kraju. 

    - Łańcuchy kontynuacji rzemieślniczej za Ukrainie zostały przerwane. Wśród żołnierzy ukraińskich mamy przedstawicieli różnych zawodów. Są wśród nich także rzemieślnicy, którzy zamiast kształcić swój kunszt, muszą w tej chwili bronić niepodległości swojej ojczyzny - powiedział Wojciech Jankowiak. 

    Zwrócił przy tym uwagę, że ukraiński partner Wielkopolski: Obwód Charkowski znajduje się w bezpośrednim polu rażenia pocisków rosyjskich. Ogrom zniszczeń jaki dotyka ten region wymaga wsparcia międzynarodowego. - I chociaż sami pomagamy humanitarnie naszym partnerom ukraińskim od początku wybuchu wojny, to również bardzo wdzięczni jesteśmy naszym niemieckim partnerom z Hesji za propozycję udziału w tak ważnym projekcie, który ma szansę wzmocnić odbudowę rzemiosła na Ukrainie i przyczynić się do powojennej odbudowy tego kraju – dodał Wicemarszałek. 

    Specjalną prezentację na temat wsparcia osób z Ukrainy na wielkopolskim rynku pracy, zaprezentowała Barbara Kwapiszewska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Stan wielkopolskiego rzemiosła był także przedmiotem wystąpień ze strony władz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej z Prezesem Markiem Skoraszewskim na czele.  

    Projekt „Rzemieślnicy bez granic” finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ), to projekt do którego Wielkopolska otrzymała zaproszenie od regionu partnerskiego Hesji. Oficjalnym partnerem w projekcie jest Wielkopolska Izba Rzemieślnicza z Poznania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego poproszony został o patronowanie projektowi w zakresie wykorzystania długoletnich relacji partnerskich z Obwodem Charkowskim. Oprócz WIR, w projekcie uczestniczą także inne europejskie organizacje rzemieślnicze z Niemiec, francuskiej Akwitanii oraz z Vicenzy z Włoch, które również miały swoje prezentacje w ramach Komitetu Sterującego. 

    Celem projektu jest  promocja branż rzemieślniczych na całym świecie za pośrednictwem europejskich rzemieślników i na wzór „Lekarzy bez granic”. W ramach projektu europejscy rzemieślnicy zdobywają kwalifikacje i są przygotowani do misji mających na celu szkolenie i doradzanie swoim odpowiednikom w krajach partnerskich w ramach specjalnie dla nich opracowanego kursu szkoleniowego. 

    W posiedzeniu Komitetu Sterującego w dniu 29 listopada br. uczestniczyli ze strony ukraińskiej: Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytucji Technicznego Kształcenia Zawodowego Obwodu Charkowskiego oraz Kierownik Departamentu Rozwoju Terytorialnego i Lokalnego oraz Stosunków Międzynarodowych Biura Wykonawczego Rady Obwodowej Charkowa. Ukraińscy partnerzy przedstawili stan gospodarki, kształcenia zawodowego oraz rzemieślnictwa w Obwodzie Charkowskim w czasie wojny. 

    Oprócz udziału w posiedzeniu 29 listopada, w kolejnym dniu odbęda się warsztaty z udziałem przedstawicieli Obwodu Charkowskiego, tak aby potrzeby strony ukraińskiej mogły być właściwie reprezentowane w działaniach projektowych.

    W ramach projektu, na początku 2024r. w pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie dla polskich rzemieślników, którzy staną się „nauczycielami” dla swoich ukraińskich koleżanek i kolegów. W przypadku braku możliwości realizacji szkolenia na terenie Ukrainy, rozważane jest przeniesienie miejsca szkolenia na teren Wielkopolski i praca z ukraińskimi uchodźcami w Wielkopolsce, a później, po zakończeniu wojny, ukraińscy rzemieślnicy na Ukrainie skorzystali ze szkoleń i porad udzielanych przez ich polskich odpowiedników.

    Autor: BWM

     


    Galeria zdjęć: