trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

"Rzemieślnicy bez granic" dla Ukrainy

    Realizacja wielkopolsko-heskiego projektu mającego na celu wsparcie rzemiosła i odrodzenie zawodów rzemieślniczych na Ukrainie dotkniętej wojną, było głównym tematem spotkania, które odbyło się 8 grudnia 2022 roku. 

    W spotkaniu wzięli udział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Erik Ruh, Przedstawiciel Niemieckiego Ministerstwa Federalnego ds. Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju, oddelegowany do Izby Rzemieślniczej Frankfurt-Rhine-Main z Hesji (regionu partnerskiego Województwa Wielkopolskiego) oraz Markus Eicher, przedstawiciel Izby. Delegacji towarzyszył dr Jarosław Frąckowiak, Dyrektor Centrum Współpracy Gospodarczej Hesja-Polska. W spotkaniu udział brali także Jerzy Bartnik, Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej z Poznania, która będzie głównym partnerem w projekcie oraz  Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Poznania wraz z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.

    Wielkopolsce i hescy reprezentanci rzemiosła pragną wspierać swoimi działaniami grupy rzemieślnicze w Ukrainie, a tym samym pomóc w odbudowie zniszczonego wojną kraju.  W tym celu strona heska przedstawiła projekt "Rzemieślnicy bez granic", który chciałaby realizować wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą na rzecz grup rzemieślniczych w Obwodzie Charkowskim. Projekt mógłby stać się wkładem w odbudowę zniszczonych obszarów Ukrainy z wykorzystaniem fachowej wiedzy i umiejętności rzemiosła europejskiego. Jego pierwowzorem jest inicjatywa Lekarze bez Granic, a pilotażowa faza była realizowana w krajach afrykańskich przy udziale hesko-francuskiej współpracy. 

    Wicemarszałek Jankowiak bardzo pozytywnie odniósł się do zaprezentowanego projektu "Rzemieślników bez granic". Inicjatywa ta byłaby doskonałą okazją do rozszerzenia wieloletniej współpracy między regionami partnerskimi Wielkopolski i Hesji o współpracę trójstronną z Obwodem Charkowskim, który Województwo Wielkopolskie wspiera w tym trudnym czasie. Mając świadomość, że na terenie Obwodu Charkowskiego nadal przebiega linia najcięższych walk frontowych, Wicemarszałek Jankowiak zaproponował aby w początkowej fazie projektu skoncentrować się na obywatelach Ukrainy przebywających obecnie na terenie Wielkopolski i tu przeszkolić pierwszą grupę rzemieślników. Zdobyte nowe umiejętności obywatelki i obywatele Ukrainy mogliby wykorzystać zarówno przebywając jeszcze na terenie Wielkopolski oraz po powrocie do swojej ojczyzny. Wicemarszałek zapewnił, że Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego będzie wspierał działania rzemieślników z Polski i Niemiec na rzecz odbudowy Ukrainy. Zapewnił także, że strona wielkopolska zwróci się jednocześnie do władz Obwodu Charkowskiego z prośbą o odniesienie się do potrzeb Obwodu w zakresie rzemiosła oraz realnych możliwości w chwili obecnej.

    Prezes Bartnik podkreślił, że stoimy przed bardzo trudnym tematem z wieloma niewiadomymi, a spotkania takie są możliwością wymiany doświadczeń i inspiracją do pomocy rzemieślnikom Ukrainie. Zaproszona na spotkanie Barbara Kwapiszewska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawiła sytuację na rynku pracy w Wielkopolsce oraz zaprezentowała projekty prowadzone przez Wielkopolski Urząd Pracy takie jak: "Pomoc dla Ukrainy - doradztwo dla uchodźców i migrantów" oraz "Rzemieślnik Plus - biorę fach w swoje ręce", które spotkały się w ogromnym uznaniem zaproszonych gości z Niemiec.

     


    Galeria zdjęć: