trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rozpoczynamy cykl konferencji "Wielkopolskie rozmowy o klimacie”

    Spotkanie inauguracyjne pn. „Ku przyszłości…”, które otworzy Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego odbędzie się 6 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznańskie Centrum Kongresowe, sala 1G. Zapraszamy do udziału przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

    Szczegółowy program i podstawowe informacje: https://www.umww.pl/cykl-konferencji-wielkopolskie-rozmowy-o-klimacie  Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 września br. na adres: karolina.prymas@umww.pl 

    Ochrona środowiska i klimatu jest bardzo ważnym aspektem rozwoju na poziomie zarówno lokalnym, jak i regionalnym oraz globalnym. Zgodnie z mapą drogową, towarzyszącą koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu, niebawem zostaną wdrożone nowe ramy prawne i wytyczne. Efektem tego procesu jest choćby ogłoszone w lipcu br. przez Komisję Europejską „Europejskie prawo o klimacie” i związane z nim założenia pakietu „Fit for 55”. Nie można także pominąć wniosków wynikających z sierpniowego raportu IPCC na temat zmian klimatycznych. Zależy nam na tym, aby zarówno starostowie powiatów, jak i włodarze wielkopolskich gmin mieli szeroki dostęp do aktualnej sytuacji prawnej, najlepszych praktyk i wyzwań związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej w 2050 r. Usystematyzowanie najpilniejszych potrzeb i możliwości naszego regionu jest jednym z ważniejszych celów konferencyjnego cyklu. Wśród prelegentów znajdują się zarówno parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy, eksperci, jak i przedstawiciele młodzieży, organizacji społecznych i Kościoła.

    Kolejne konferencje, zaplanowane zostały na grudzień br. oraz luty i kwiecień 2022 r., będą dotyczyły następujących tematów przewodnich:

    „Wyzwania klimatyczne w podejściu UE, Polski i województwa wielkopolskiego. Ramy formalne i prawne”,

    „Działania adaptacyjne i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu”,

    „Jak sprostać wyzwaniom służącym ochronie klimatu? Możliwości finansowania i dobre praktyki”.

    Szeroki zakres tematyczny pozwoli na kompleksowe podejście zarówno do działań związanych z potrzebą adaptacji do zmian klimatu, przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu, ochroną zdrowia i życia oraz źródłami finansowania. Ważne, aby każda inicjatywa, każdy cel i wyzwanie mogło być konsekwentnie realizowane.

    Warto zaznaczyć, że w marcu br. Zarząd Województwa Wielkopolskiego jako pierwszy i jedyny w Polsce przyjął w formie uchwały Strategię na rzecz neutralności klimatycznej WIELKOPOLSKA WSCHODNIA 2040. Strategia wyznacza osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2040 r., a więc o dziesięć lat wcześniej niż założenia dla całej UE.