trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O założeniach polityk UE dla portów lotniczych

    Marszałek Marek Woźniak poprowadził wczoraj posiedzenie Komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej (COTER) Komitetu Regionów w Brukseli. Marszałek Woźniak przewodniczył posiedzeniu, w trakcie którego przedyskutowane zostały kwestie związane z założeniami przyszłych polityk UE dla portów i linii lotniczych.]

    Członkowie COTER popierają przyjęte przez Komisję Europejską priorytety pakietu portowego, które mają dotyczyć modernizacji usług i przyciągania inwestycji do 319 portów wchodzących w skład sieci transeuropejskiej. Podkreślają także potrzebę uwzględnienia różnorodności portów w UE. Uczestnicy posiedzenia zgodzili się również z Komisją Europejską co do konieczności podjęcia działań na rzecz zmiany ram prawnych dotyczących wsparcia dla sektora lotniczego tak, aby zapewnić państwom członkowskim modernizację i pakiet skutecznych przepisów prawnych chroniących konkurencję i jednolity rynek w okresie programowania 2014–2020.

    Podsumowane zostały sposoby wdrażania strategii makroregionalnych, a analiza korzyści i strat umożliwiła wskazanie rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie już istniejących strategii (na rzecz regionu Dunaju i regionu Morza Bałtyckiego) oraz ułatwią opracowanie nowych (regionu Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego). Członkowie COTER uznali, że strategie promują spójność społeczną, gospodarczą i regionalną w Europie. Dzięki nim następuje ukierunkowanie dostępnych zasobów na osiągnięcie wspólnych celów, a ich priorytety realizowane są poprzez praktyczne projekty współpracy, dlatego konieczne jest promowanie nowych inicjatyw i usprawnienie struktur zarządzania.

    Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z obecnym stanem negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych i pakietu legislacyjnego w sprawie polityki spójności na lata 2014-2020. Ostatnim punktem porządku obrad była prezentacja Europejskiej Karty Planowania przez Sekretarza Generalnego Europejskiej Rady Urbanistów. Karta ta jest kontynuacją Nowej Karty Ateńskiej 2003, określa potencjał i specyfikę planowania przestrzennego.

    Fot. COTER


    Galeria zdjęć: