trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O takim nauczycielu marzy młodzież: "Babka od histy” z gratulacjami od Marszałka

  Poznańska nauczycielka Agnieszka Jankowiak-Maik otrzymała niedawno Medal Wolności Słowa. Nagroda ta, choć przyznana w tym roku po raz pierwszy przez Fundację Grand Press, już nabrała szczególnego znaczenia. Tym bardziej cieszy fakt, że wśród jej laureatów znalazła się tak ceniona i lubiana przez wielkopolską młodzież nauczycielka, znana jako "Babka od histy". W poniedziałek 13 września spotkała się z Marszałkiem Markiem Woźniakiem.

  Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego pogratulował Agnieszce Jankowiak-Maik otrzymania Medalu Wolności Słowa.

  - Pani zaangażowanie w kształtowanie postaw obywatelskich i rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia u młodych ludzi jest godne podziwu. Nowatorskie i nowoczesne podejście do edukacji, jakie Pani upowszechnia, pozwala mieć nadzieję, że szkoła pozostanie przyjaznym i bezpiecznym dla jej podopiecznych miejscem, pozwalającym na mądre i odpowiedzialne oraz pozbawione propagandy kształcenie młodych ludzi - mówi Marszałek Marek Woźniak. - Jestem przekonany, że Pani postawa jest i będzie inspiracją nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale także dla wielu ludzi, którym zależy na poszanowaniu praw obywatelskich, wynikających z demokracji.  

  Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kantego w Poznaniu - znana w internecie jako "Babka od histy" stawia na dialog, a ucząc go wykorzystuje m.in. debaty oksfordzkie. Włącza młodych ludzi w działania na rzecz społeczności lokalnej, w wolontariat, wspiera i zachęca ich do zabierania głosu i zmieniania rzeczywistości. Dumna jest z zajęć antydyskryminacyjnych pod nazwą "Szkoła Otwartości", które stworzyła w III LO. Uważa, że działania antydyskryminacyjne w szkole powinny być jednym z priorytetów polskiej edukacji. Marzy o szkole otwartej na ucznia i o modelu edukacji opartej na filozofii Janusza Korczaka.

  - Chciałabym wyjść od modelu uczennicy i ucznia szczęśliwego, który posiadł odpowiednie kompetencje, by samodzielnie się rozwijać, funkcjonować w społeczeństwie, podejmować dobre decyzje, partycypować w życiu społeczeństwa obywatelskiego - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik, i dodaje: - Trzeba jak najszybciej zająć się tematem finansowania oświaty, pomocą psychologiczno-pedagogiczną, podnieść prestiż zawodu, uczyć kompetencji i umiejętności, zwiększyć autonomię szkoły, dyrektorów i dyrektorek, nauczycielek i nauczycieli, uczniów i uczennic. 

  W 2019 roku otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” – przyznawaną nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych.


  Galeria zdjęć: