trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O relacjach polsko-niemieckich w Gdańsku

    30-lecie „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” było jednym z głównym tematów 45. obrad Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. W wydarzeniu, które odbyło się  w dniach 14-15 października w Gdańsku, wziął udział Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Uczestników obrad gościło Województwo Pomorskie, zaś samym debatom przewodniczyli Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego i dr Stephan Holthoff-Pförtner, Minister Spraw Europejskich i Mediów Landu Nadrenia Północna-Westfalia.

    Reprezentujący Samorząd Województwa Wielkopolskiego Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, nie po raz pierwszy był delegatem podczas obrad Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej czy samej Komisji Międzyrządowej. Aktywnie uczestniczy w rozmowach nad kształtowaniem polsko-niemieckiego pogranicza oraz w pracach Okrągłego Stołu Komunikacyjnego Partnerstwa Odry. Spotkanie w stanowiło okazję do rozmów z Katrin Lange, Minister Finansów i Europy Brandenburgii, z którą bezpośredni kontakt do tej pory uniemożliwiała pandemia.

    Cornelia Pieper, Konsul Generalna RFN w Gdańsku, nawiązując do 30-lecia podpisania „Traktatu…” podjęła temat stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni tych lat. Podkreśliła przełomową rolę tego dokumentu dla zmiany wzajemnych relacji. Konsul uważa jednak, że w stosunkach polsko-niemieckich przełomowa okazała się odwaga Polaków tamtych lat, kiedy pod flagą Solidarności walczyli o wolność. Z kolei Grzegorz Grzelak, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, politolog i polityk związany z przemianami roku 1989 przypomniał historię relacji polsko-niemieckich oraz okoliczności powstawania „Traktatu…”.

    Druga cześć obrad zdominowała problematyka Europejskiego Zielonego Ładu i Pakietu legislacyjnego „Fit for 55” Komisji Europejskiej. Uczestnicy debaty przedstawili rolę, jaką mogą odegrać przy ich realizacji polskie i niemieckie regiony. Jak podkreślał dr Stephan Holthoff-Pfortner, współprzewodniczący Komisji temat ten zajmuje szczególne miejsce w polsko-niemieckich relacjach. Ważny głos w dyskusji zabrali także Jacek Wasik, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce oraz Kartin Lange, która podkreśliła, że transformacja energetyczna to proces szczególnie ważny dla Brandenburgii, gdzie znajdują się kopalnie i jego energetyka opiera się na węglu. Teraz władze landu mocno stawiają na alternatywne źródła energii, w tym wodór. Jak wskazywano, czekają nas bolesne procesy transformacyjne. Powinniśmy się od siebie uczyć i wspólnie zmieniać rzeczywistość. 

    Dopełnieniem obrad stała się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności i na wystawie poświęconej historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. W ECS uczestnicy obraz spotkali się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim.

    Przypomnijmy: Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej utworzona została w 1991 roku przez rządy Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy postanowień „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Zadaniem Komisji jest koordynacja i określanie kierunków polsko-niemieckiej współpracy. Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej ma ułatwiać badanie i rozwiązywanie problemów w obszarze przygranicznym oraz wspierać kontakty między państwowymi i niepaństwowymi podmiotami po obu stronach granicy. Ponadto służy wzmacnianiu współpracy instytucji regionalnych, komunalnych i pozarządowych z Polski i Niemiec, których działalność wykracza poza obszar przygraniczny.


    Galeria zdjęć: