trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu: Dla mnie pamięć Katynia jest jak niegojąca się otwarta rana...

    Dziś, w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego jak co roku przemawiał przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu. Jako gospodarz ceremonii upamiętniającej ofiary katyńskiego mordu wraz z Wojciechem Bogajewskim - Prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, Marianem Macutkiewiczem - Prezesem wielkopolskich struktur Związku Sybiraków oraz Zenonem Wechmannem - reprezentującym organizacje i stowarzyszenia kombatanckie złożył symboliczne biało – czerwone wiązanki kwiatów i zapalił znicze. 


    - Spotykamy się w tym miejscu, w każdą rocznicę, niezmiennie od lat. 
    Spotykamy się jako strażnicy tej tragicznej pamięci. Tyle przez te lata wypowiedziano tu zdań, tyle przytoczono faktów. Padały tu słowa modlitwy o przebaczenie i słowa poezji pełne bólu i smutku. 
    Dziś więc pozwólcie zaledwie na osobistą refleksję. 

    Dla mnie Pamięć Katynia jest jak niegojąca się otwarta rana, która nie przestaje boleć.

    Wystarczy sięgnąć wyobraźnią krawędzi katyńskich dołów śmierci lub spojrzeć w oczy członkom rodzin, zwłaszcza córkom, by dostrzec bezmiar tego zła.

    Jak sobie z tym poradzić?

    Czy możliwe jest wybaczenie mordercom?

     Wystarczy sięgnąć wyobraźnią krawędzi katyńskich dołów śmierci lub spojrzeć w oczy członkom rodzin, zwłaszcza córkom, by dostrzec bezmiar tego zła. 
    Jak sobie z tym poradzić?
    Czy możliwe jest wybaczenie mordercom?
    Wybaczyć można chwile słabości, działanie w afekcie, ale czy można wybaczyć zbrodnię popełnioną z zimną krwią?
    Czy można wybaczyć tym, którzy podjęli decyzję z czysto politycznej kalkulacji, z zemsty lub przyzwyczajenia do eksterminacji?
    Czy można wybaczyć zimnym wykonawcom zbrodni, których jedynym zmartwieniem były zacinające się podczas masowych mordów pistolety?
    Jak to zrobić, gdy straciło się najbliższych: ojca, męża, brata, syna?
    Trzeba mieć w sobie pierwiastek prawdziwej świętości. Tylko czy on wystarczy?
    Czym jest dziś dla nas Katyń jako miejsce symbol, wszystkich tych miejsc na nieludzkiej ziemi, gdzie zamordowano naszych rodaków za to, że byli świadomymi Polakami?
    Bez wątpienia jest miejscem ofiary życia za miłość Ojczyzny, ale jest też przestrogą w uniwersalnym wymiarze. 
    Jest dowodem dokąd prowadzi pozbawiona kontroli władza. Władza, która przypisuje sobie wszelkie przymioty i nadaje sobie nieograniczone prerogatywy. 
    Oskarża, osądza i wykonuje wyroki!
    W tym wymiarze, Katyń to nie tylko tragiczny i bolesny rozdział trudnych sąsiedzkich relacji z Rosją, to także pełen grozy rozdział w historii ludzkości. 
    To dlatego zachowanie tej pamięci jest tak ważne dla nas i dla następnych pokoleń!
    To dlatego musimy tu przychodzić każdego roku!
    To dlatego musimy być tej pamięci strażnikami!
    -  powiedział Marszałek Marek Woźniak.

    Przemówienie Marszałka: 

    W uroczystości udział wzięli także Maciej Bieniek – Wicewojewoda Wielkopolski, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Poznania, Małgorzata Waszak-Klepka - Przewodnicząca Sejmiku oraz Piotr Zalewski - Członek Zarządu Powiatu. Niestety, ze względu na trwającą pandemię ceremonia odbyła się bez udziału mieszkańców Wielkopolski. 
    Dziś, wiązanki kwiatów oraz znicze pojawiły się również w miejscach pamięci: przy pomniku "Golgota Wschodu" na os. Wichrowe Wzgórza, przy pomniku Ofiar Katyńskich na cmentarzu Junikowo oraz w kaplicy katyńskiej w klasztorze oo. Dominikanów.

     

     

     


    Galeria zdjęć: