trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagroda Kościelskich za "Białe krzesła"

    12 października tego roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w uroczystości wręczenia Nagrody Kościelskich Krystynie Dąbrowskiej, która otrzymała tę prestiżową nagrodę literacką za książkę poetycką „Białe krzesła".]

    Podczas konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie, które odbyło się dawnym Pałacu Kościelskich w Miłosławiu, Marszałek Marek Woźniak zapowiedział rozmowy z przedstawicielami Fundacji im. Kościelskich na temat nowej formuły wręczenia Nagrody. Podkreślił też, że współpraca pomiędzy samorządami włączającymi się w organizację uroczystości – Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym we Wrześni i Urzędem Gminy Miłosław - jest skuteczna. – Myślę, że wszyscy są w jakiś sposób dumni, że nagroda Kościelskich wręczana jest właśnie w Miłosławiu – powiedział.

    W swoim wystąpieniu w dniu wręczenia Nagrody, Marszałek Woźniak podziękował organizatorom uroczystości za zaangażowanie, z którym przygotowują to wyjątkowe wydarzenie, a także towarzyszący wręczeniu Nagrody Festiwal Literacki. Złożył też podziękowania przedstawicielom Fundacji im. Kościelskich za staranność wyboru laureatów, a także społeczności Miłosławia za gościnność, z którą przyjmuje w swoim mieście miłośników dobrej literatury. – Mam nadzieję, że Miłosław będzie nas przyjmował także w kolejnych latach – powiedział.

    Natomiast laureatka tegorocznej Nagrody – Krystyna Dąbrowska – absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP, autorka szkiców literackich i tłumaczka, ale przede wszystkim poetka, dziękowała Jury za nagrodzenie poezji, która – jej zdaniem – jest bardziej niszowa aniżeli na przykład powieść. – Być może Nagroda zwróci uwagę na tę dziedzinę twórczości literackiej – powiedziała. Opowiadała także o swoich artystycznych inspiracjach. – Inspirują mnie ludzie, to, co mówią i czego nie mówią, relacje i ich brak. Także podróże, realność smaków, widoków, zapachów, a także pewna niewygoda bycia w drodze – podkreślała.

    Po uroczystości wręczenia Nagrody w Kościele św. Jakuba Większego Apostoła w Miłosławiu odbył się koncert Anny Marii Jopek. Artystka zaśpiewała tradycyjne polskie pieśni ludowe w nowych aranżacjach oraz piosenki inspirowane folklorem mazowieckim. Zwieńczeniem programu było „Wielkie nocne czytanie" - wieczór autorski laureatów Nagrody Kościelskich z lat ubiegłych, w którym uczestniczyła także Krystyna Dąbrowska. W Kościele Poewangelickim w Miłosławiu swoje dawne i najnowsze utwory czytali: Józef Baran, Tomasz Różycki, Olga Stanisławska i Dawid Bieńkowski. Całości dopełniły aktorskie interpretacje fragmentów dzieł zaproszonych autorów w wykonaniu Henryka Talara – znakomitego aktora telewizyjnego, filmowego, teatralnego i radiowego, który w latach 1970 – 1973 związany był zawodowo z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

    W cyklu wydarzeń kulturalnych, które poprzedziły wręczenie Nagrody Kościelskich pt. „Kościelscy na Zamku", organizowanych w CK Zamek w Poznaniu, odbył się pokaz filmów pt. „Sławomir Mrożek przedstawia" i „Miejsce urodzenia" w reżyserii Pawła Łozińskiego, a także spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejko, zatytułowane „We władzy wisielca. Dzieje figury śmierci w kulturze i duchowości" oraz wieczór autorski polskich twórców pt. „Czas reportażu".

    11 października odbyły się jeszcze „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym"- warsztaty literackie dla uczniów liceów" oraz warsztaty edukacyjne pn. „Literatura i sztuka", przygotowane we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu dla młodzieży gimnazjalnej ze szkół powiatu wrzesińskiego.

    - W drugiej połowie października w Miłosławiu odbędą się, zorganizowane we współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej UAM warsztaty twórczego pisania, a w Warszawie i Krakowie planowane są spotkania z Krystyną Dąbrowską – zapowiedział Jarosław Borowiec z Fundacji im. Kościelskich.

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspierał uroczystość wręczenia Nagrody po raz piąty. Po raz pierwszy nastąpiło to w roku 2005, kiedy wyróżnienie przyznano Jackowi Dehnelowi, następnie w 2008 roku, w którym Nagrodę otrzymał Jacek Dukaj. W 2011 roku narodził się pomysł, aby przez trzy kolejne lata Nagrodę wręczać w Miłosławiu. Tak też się stało: właśnie w Miłosławiu Nagrodę Kościelskich odebrali: Andrzej Franaszek za książkę „Miłosz. Biografia" (2011) oraz Andrzej Dybczak za książkę reportażową „ Gugara" (2012).

    Wydarzeniom związanym z wręczeniem Nagrody Kościelskich wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Działająca w Genewie Fundacja im. Kościelskich przyznaje nagrodę Kościelskich od 1962 roku, wspierając rozwój polskiej literatury poprzez wyróżnianie młodych, polskich twórców, tworzących w kraju lub na emigracji. W gronie laureatów znaleźli się m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert i Gustaw Herling – Grudziński, a także autorzy związani z Wielkopolską: Stanisław Barańczak, Przemysław Czapliński i O. Jan Góra.

    Książka Krystyny Dąbrowskiej pt. „Białe krzesła", wyróżniona Nagrodą Kościelskich w tym roku, ukazała się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


    Więcej informacji: www.koscielscy.pl


    Galeria zdjęć: