trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Jaka przyszłość kolegiów językowych?

    Posiedzenie Komisji Edukacji w dniu 7 marca 2011 r.

    Radnych zapoznano z rządowymi planami włączenia nauczycielskich kolegiów języków obcych, które są placówkami oświatowymi samorządu województwa, w system szkolnictwa wyższego. Od 2015 r. będą one funkcjonować w oparciu o ustawę o szkolnictwie wyższym. Chodzi m.in. o to, aby studenci kolegiów mieli takie same prawa jak studenci wyższych uczelni. Również ich kwalifikacje powinny być postrzegane jak u osób z wyższym wykształceniem.
    Kolegia będą mogły kontynuować swoją działalność w nowych ramach prawnych podejmując współpracę z istniejącymi już szkołami wyższymi, bądź czyniąc starania, co będzie trudniejsze, o uzyskanie statusu uczelni. W Wielkopolsce kolegia językowe funkcjonują we Wrześni, Kaliszu, Lesznie, Starym Tomyślu i Złotowie.
    Jak podkreślali radni, decyzje dotyczące przyszłości tych szkół powinny być oparte na rzetelnych analizach i uwzględniać specyfikę każdej z tych placówek, które przygotowują kadry nauczycielskie dla szkół.
    Ponadto radni zaopiniowali pozytywnie przedstawione im dokumenty na marcową sesję sejmiku związane z rozliczeniem projektów edukacyjnych realizowanych przez samorządowe instytucje w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.