trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Fort VII w Poznaniu: pamięć i inwestycje. Podsumowanie prac z udziałem Marszałka

    Złożenie kwiatów pod „Ścianą Śmierci” poprzedziło 23 marca 2023 roku spotkanie podsumowujące II etap projektu „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”. W uroczystości organizowanej przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości uczestniczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

    - Spotykamy się w miejscu tragicznym dla historii Wielkopolan, ale też miejscu, które ma niezwykły potencjał edukacyjny i przekazuje wiedzę o historii wojskowości. To połącznie – martyrologii i wojskowości, w zakresie historii fortyfikacji -  jest oczywiście trudne i zdajemy sobie z tego sprawę - mówił Marszałek Marek Woźniak. Dodał również  - Dziś mamy finał przełomowego etapu. Nad tym miejscem będziemy pracować jeszcze wiele lat, by osiągnąć pełnię zadowolenia z tego, jak to miejsce można wykorzystać. Przełomowe było zainwestowanie w to miejsce dużych pieniędzy, w tym części środków z Unii Europejskiej. Łącznie 13 milionów złotych pochodzi z WRPO 2014+, kolejna znacząca część z budżetu Miasta Poznania. Całość dotychczasowych w Forcie VII jest warta 28,5 mln zł.  

    II etap inwestycji w Forcie VII obejmował część lewą koszar szyjowych na poziomie 0 i poziomie -1, a także wnętrza blokhauzu i kaponiery czołowej. W ramach II etapu wykonano też różnego rodzaju prace montażowe – instalacji elektrycznych, ogrzewania, oświetlenia, rozdzielnic, czujek dymu, kamer monitoringu. 

    Zakres projektu stanowi uzupełnienie I etapu inwestycji. Celem kontynuacji przedsięwzięcia było zahamowanie procesów niszczących zabytkowy obiekt oraz przystosowanie pomieszczeń na cele wystaw o tematyce martyrologicznej. W wyremontowanych przestrzeniach poziomu 0 znajdzie się m.in. sala konferencyjno – edukacyjna i wystawy poświęcone zamordowanym w Forcie VII powstańcom wielkopolskim oraz powstańcom śląskim i przedstawicielom świata nauki i kultury, na poziomie – 1 przygotowane będą wystawy opowiadające o więzionych i zamordowanych w Forcie VII kobietach, harcerzach, członkach Polskiego Państwa Podziemnego i przedstawicielach duchowieństwa. Dzięki realizacji projektu udostępnionych zostanie kolejnych kilkanaście pomieszczeń Fortu VII, a istniejąca do tej pory powierzchnia wystaw martyrologicznych zwiększy się ponad dwukrotnie.  

    Całość dotychczasowych działań w  ramach I i II etap prac renowacyjnych w Forcie VII jest warta 28,5 mln zł. 

    Przypomnijmy, że z początkiem tego roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, którego oddziałami są m.in. Muzeum Powstania Wielkopolskiego czy właśnie Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, stało się instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.  


    Galeria zdjęć: