trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dni Różnorodności za nami. Warto być otwartym na drugiego człowieka!

  Jak funkcjonują osoby niepełnosprawne i jak zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnością, jak radzić sobie z różnorodnością kulturową – tego wszystkiego można się było dowiedzieć podczas Dni Różnorodności, które odbyły się w Urzędzie Marszałkowskim i podległym mu Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu.

  Wydarzenie, które odbywało się 24 i 25 maja było związane z obchodami Europejskiego Miesiąca Różnorodności, który organizuje Europejska Platforma Kart Różnorodności i szeroko promuje Komisja Europejska. Jako sygnatariusze Karty Różnorodności Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu włączyły się w obchody tego miesiąca, organizując dla swoich pracowniczek i pracowników konferencję, warsztaty i szkolenia podnoszące świadomość i promujące różnorodność w miejscu pracy.

  - Wyszliśmy z prostego założenia: jeżeli jako instytucje mamy mądrze pomagać, być otwarci na drugiego człowieka - musimy go rozumieć. Empatia - tak wiele znaczy, by kreować świat dostępny dla wszystkich – tłumaczy Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

  W czasie Dni Różnorodności pracowniczki i pracownicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach i szkoleniach na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, budowaniu świadomości na temat funkcjonowania osób głuchych, czy konferencji poświęconej wspieraniu różnorodności. W trakcie konferencji można było zobaczyć etiudę filmową Polskiego Teatru Tańca "Taniec (Twoim) celem", który jest częścią projektu "Shaping Fair Cities", promującego pokojowe, inkluzywne społeczeństwo. 

  Dodatkowo w urzędzie zagościła Aleja Różnorodności, gdzie osoby zwiedzające mogły skorzystać ze sprzętów symulacyjnych, w tym m.in. kombinezonu starości, symulatora choroby Parkinsona, gogli ukazujących choroby oczu, symulacji świata osób niewidomych, a także z wózków różnego rodzaju, mając możliwość wczucia się w sytuację osób z niepełnosprawnością ruchową.

   


  Galeria zdjęć: