trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Barwny korowód przeszedł ulicami Warszawy. 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w stolicy

    Z placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie w czwartek 28 grudnia po raz kolejny popłynął przekaz o spektakularnym sukcesie Wielkopolan w walce o wolność i niepodległość. - Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie - mówił Marszałek Marek Woźniak podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

    105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętowaliśmy tradycyjnie również w Warszawie. W czwartek 28 grudnia w stolicy Polski odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ustanowionego dwa lata temu, które rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich w Archikatedrze Warszawskiej przy ul. Świętojańskiej.

    Po nabożeństwie uformował się barwny, powstańczy przemarsz, który wraz z rekonstruktorami oraz wielkopolskimi harcerzami ruszył ulicami Warszawy na plac Marszałka J. Piłsudskiego. Tam, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w asyście Wojska Polskiego, przemówił Marszałek.

    - To zwycięskie powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne społeczne zaangażowanie Wielkopolan, ludzi wszystkich stanów i zawodów, którzy stanęli ramię w ramię z powstańcami, postarali się o to, aby niczego im w walce nie zabrakło – umundurowania, wyżywienia, materiałów opatrunkowych, koni, czyli wszystkiego tego, czego potrzebuje nowoczesna armia, żeby stanąć naprzeciw wyszkolonego i dobrze wyposażonego wroga – powiedział Marek Woźniak.

    - Dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza podkreślamy związek Powstania Wielkopolskiego z odradzającą się ojczyzną i z jej wysiłkiem zbrojnym dla obrony granic. Powstańcy wielkopolscy byli również bohaterami wszystkich walk niepodległościowych. Wkład społeczeństwa wielkopolskiego w tym zakresie był ogromny. To nasza duma. Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie. Chcemy świadomość o powstaniu rozpowszechniać nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. I będziemy to konsekwentnie rok po roku dalej czynić. To dla nas wielka radość być w Warszawie, razem, w ramach wielkiej wspólnoty pamięci Powstania Wielkopolskiego – dodał Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Po przemówieniu list od Szymona Hołowni, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odczytał Krzysztof Bosak, Wicemarszałek Sejmu. „Przykłady triumfu bohaterstwa, a zarazem odpowiedzialnego i dalekowzrocznego myślenia o Polsce dla nas wszystkich powinny być powodem do dumy, a jednocześnie zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o minionych pokoleniach” – napisał w swoim liście Marszałek Sejmu.

    Głos w imieniu Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza zabrał też Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Kłaniam się wszystkim tym Wielkopolanom za to, że potrafią pielęgnować tradycję i pamięć. Potraficie nadać tym uroczystościom właściwa rangę, która pokazuje, że uroczystości stają się lekcją patriotyzmu w Warszawie, Poznaniu i całej Wielkopolsce – powiedział Stanisław Wziątek.

    Po przemówieniach zgromadzeni wysłuchali uroczystego Apelu Pamięci.

    Delegacje z gospodarzem uroczystości Marszałkiem Markiem Woźniakiem i Zarządem Województwa Wielkopolskiego na czele złożyły kwiaty przy tym szczególnym miejscu pamięci. Wiązanki złożyli również: pułkownik Piotr Kosiński z Biura Bezpieczeństwa Narodowego (w imieniu Prezydenta RP), Wicemarszałek Krzysztof Bosak (w imieniu Marszałka RP), senator Waldemar Witkowski (w imieniu Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy - Błońskiej), Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, Stanisław Wziątek (w imieniu Ministra Obrony Narodowej).

    Zarówno warszawskie ulice, jak i sam Grób Nieznanego Żołnierza w tym roku zostały ozdobione flagami powstańczymi i emblematami kojarzonymi z okresem wielkopolskiej insurekcji.

    Na koniec warszawskiej odsłony obchodów oddano hołd przy kwaterach powstańczych na Wojskowych Powązkach. Marszałek udał się także pod pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Łączkę.

    Współorganizatorem obchodów było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1919/1919.

     


    Galeria zdjęć: