trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zakończył się Poznański Kongres Kultury

    W Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego 17 /19 w Poznaniu, z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, odbyło się uroczyste otwarcie Poznańskiego Kongresu Kultury. Na zakończenie 3 – dniowych obrad Kongresu, który jest zwieńczeniem całorocznej pracy Sztabu Antykryzysowego na rzecz Poznańskiej Kultury, przedstawiony został pakiet rekomendacji, które mają stanowić podstawy nowej strategii rozwoju kultury w Poznaniu.

    W swoim wystąpieniu Marszałek Woźniak przypomniał, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego dotuje wielkopolskie  -  w tym poznańskie - instytucje kultury.  Przedstawił uczestnikom  kongresu wysokość tych dotacji w latach 2005 – 2012. Zaznaczył, że finansowanie kultury pochłania co roku 8 – 10 % środków budżetu województwa. Marszałek zasugerował także kilka ważnych kwestii w kontekście dalszych obrad Poznańskiego Kongresu Kultury, m.in. czy wzrost wydatków na kulturę oznacza poprawę jakości oferty i jak oceniać działalność instytucji kultury?  To Jego  zdaniem ważne pytania związane z zarządzaniem kulturą stolicy Wielkopolski w przyszłości.

    Organizatorami Kongresu byli: Centrum Kultury Zamek oraz Sztab Antykryzysowy na Rzecz Poznańskiej Kultury, który zrzesza przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, środowisk akademickich, a także niezależnych artystów i odbiorców kultury. Uczestnicy tego przedsięwzięcia postawili sobie za cel wypracowanie konstruktywnych rozwiązań systemowych związanych z zarządzaniem kulturą, możliwych do wdrożenia na poziomie samorządowym.

    Na program Poznańskiego Kongresu Kultury złożyły się raporty grup roboczych działających w ramach Sztabu Antykryzysowego na rzecz Poznańskiej Kultury, a także wykłady, dyskusje kontekstowe oraz towarzyszące obradom wydarzenia artystyczne. Jak poinformowali organizatorzy, zadaniem Kongresu było zwrócenie uwagi na potrzebę nowego definiowania fenomenu uczestnictwa w kulturze i obywatelskiej partycypacji w procesach zarządzania.

    Poznański Kongres Kultury zakończył się 3 grudnia. Szczegółowe informacje na jego temat znajdują się na stronie: http://poznanski-kongres-kultury.pl/