trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w rodzinnym mieście Mariana Rejewskiego

    Przygotowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego polskojęzyczna wersja wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, którą po raz pierwszy pokazano 17 października 2012 r. w siedzibie Senatu RP, została nieodpłatnie udostępniona mieszkańcom Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do 24 kwietnia 2013 r. będzie ją można obejrzeć w Bydgoszczy, rodzinnym mieście lidera trójki polskich kryptologów, Mariana Rejewskiego.

    W uroczystej inauguracji wystawy 7 marca 2013 r. uczestniczył m.in. Senator RP Jan Rulewski oraz przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Bydgoszczy. Wystawa prezentowana jest w Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, które stanowi oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

    Przypomnijmy, polska wersja wystawy powstała w 2012 r. dzięki współpracy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka z Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Stanisławem Ciechanowskim. Stało się tak w związku z inicjatywą prezentowania wystawy 17 października 2012 r. w przestrzeni Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Ekspozycja towarzyszyła podjęciu specjalnej okolicznościowej uchwały przez Senat RP w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i ich wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem.
     

    W angielskiej wersji językowej, od 2010 roku, wystawa „Enigma. Decipher Victory” prezentowana była min. w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej, a także w kilku prestiżowych muzeach we Francji, Belgii czy Holandii. W lipcu ubiegłego roku stała się atrakcją Dnia Polskiego w Bletchley Park - miejsca, które w czasie II wojny światowej mieściło ośrodek National Codes Centre, pełniący rolę brytyjskiego supertajnego ośrodka dekryptażu. Tam odczytywano zaszyfrowane przez Niemców depesze. Jednakże podkreślmy, pierwszy raz niemieckie szyfry wojskowe, kodowane słynną maszyną Enigma, zostały złamane w Polsce.
    Włoski odpowiednik wystawy od 2011 r. prezentowany jest na Półwyspie Apenińskim.