trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolskim akcentem rozpoczyna się Prezydencja Polski w UE w Holandii

  Marszałek Marek Woźniak, który 1 lipca 2011 powitał polską prezydencję w UE podczas Sesji Plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli, dzień później - 2 lipca - w towarzystwie Wim Van de Donk’a, Komisarza Królowej Holandii uroczyście otworzył wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”(„Enigma. Decipher Victory”) w Bredzie, najbardziej polskim mieście w Holandii, w Muzeum im. Gen. Stanisława Maczka ( Generaal Maczek Museum ).

  - Wystawę traktujemy jako sposób nie tylko na zainteresowanie naszym regionem podczas prezydencji, ale także jako narzędzie służące odkłamywaniu historii – mówi Marszałek Marek Woźniak.

  Odsłona 2 lipca wystawy „Enigma. Decipher Victory” w Bredzie wpisała się w program wizyty w tym czasie Marszałka Woźniaka w holenderskiej prowincji Północna Brabancja - partnerskim regionie Wielkopolski, podczas której Marszałek wspólnie z Burmistrzem Bredy, w asyście harcerzy z 100 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. gen. Stanisława Maczka złożył także kwiaty na grobie Generała oraz polskich kwaterach tutejszych cmentarzy wojskowych.

  Dla odwiedzających wystawę przygotowany został folder w niderlandzkiej wersji językowej, książeczka zawierająca tłumaczenia wszystkich tablic składających się na wystawę w języku niderlandzkim i francuskim oraz „enigmatyczny upominek”.

  Breda to najbardziej polskie miasto w Holandii. 29 października 1944 roku 1 Dywizja Pancerna Wojska Polskiego pod dowództwem Generała Stanisława Maczka oswobodziła Bredę spod niemieckiej okupacji. Tego samego dnia Maczkowcy podarowali miastu zdobyty na wrogu czołg typu Panthera, który do dziś stoi w tutejszym Parku Wilhelminy. W dowód uznania zasług polskich pancerniaków mieszkańcy Bredy ufundowali pomnik poświęcony polskim żołnierzom oraz utworzyli dwa cmentarze, na których spoczywają m.in. żołnierze 1 Dywizji Pancernej wraz ze swoim dowódcą Generałem Stanisławem Maczkiem.
  Wystawa w Bredzie będzie dostępna dla zwiedzających do drugiej połowy września.

  Przypomnijmy, że wystawa pt. „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” powstała z inicjatywy Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. To ekspozycja, poświęcona osiągnięciom matematyków poznańskiego uniwersytetu w łamaniu kodów słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Celem - ujętej w tablice tematyczne wystawy – jest ukazanie historii losów tych, których umiejętności i niezwykła wiedza doprowadziły do jednego z bardziej spektakularnych sukcesów w dziedzinie światowej kryptologii, co stało się punktem zwrotnym w trudnym procesie hamowania szaleństwa wzajemnej zagłady. Przyczyniło się także do skrócenia II Wojny Światowej o 2-3 lata, chroniąc w ten sposób Europę od widma nuklearnej zagłady.

  Główni bohaterowie tej wystawy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy – poza złamaniem szyfrów Enigmy – stworzyli matematyczne podstawy ataków na szyfry - zrewolucjonizowali kryptologię. Świat jednak dowiedział się o ich roli i osiągnięciach dopiero w połowie lat 70 – tych XX wieku. Dla wielu ludzi historia ta nadal pozostaje nieznana…

  Wystawa wpisuje się także w konsekwentne działania Marszałka Marka Woźniaka oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który od kilku lat popularyzuje wiedzę o polskich naukowcach i pracownikach Biura Szyfrów.