trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolskie TAK dla transplantacji

     26 stycznia odbyła się konferencja podsumowująca efekty przystąpienia Wielkopolski do „Partnerstwa dla transplantacji”.  Jej organizatorem była Wielkopolska Izba Lekarska i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

    „Kilkanaście miesięcy temu Wielkopolska powiedziała głośne TAK idei dawstwa narządów, podpisując list intencyjny i przystępując do programu PARTNERSTWA DLA TRANSPLANTACJI. Była to odpowiedź władz województwa na apel Ministerstwa Zdrowia w sprawie realizacji projektu, który ma na celu podnieść świadomość społeczną w zakresie znaczenia i roli transplantologii. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, zarówno w samej medycynie, jak i w społecznym nastawieniu do tego tematu (…)” – czytamy w „Medycznej Wokandzie” słowa Marszałka Marka Woźniaka, jednego z sygnatariuszy Listu.

    Spotkanie, odbyło się z udziałem sygnatariuszy Listu, organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych skupiających pacjentów, biorców narządów, a także lekarzy, m.in.  dr. Krzysztofa Kordela – Prezesa Wielkopolskiej Izby lekarskiej, prof. Krzysztofa Linke – Redaktora Naczelnego „Medycznej Wokandy”, prof. Marka Jemielitego – kierownika Kliniki Kardiochirurgii UM w Poznaniu, dr. Macieja Głydy – ordynatora Oddziału Transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, prof. Jacka Wachowiaka – kierownika Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej czy prof. Andrzeja Oko – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii. Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował  Wicemarszałek Leszek Wojtasiak. Obecny był Wicewojewoda Przemysław Pacia.

    Przypomnijmy, że Województwo Wielkopolskie przystąpiło do „Partnerstwa dla Transplantacji” we wrześniu 2010 roku. Wówczas Marszałek Marek Woźniak przekonywał: „Nasze zamierzenia to podniesienie liczby przeszczepów, dlatego przystępujemy do działania. Przy współpracy z samorządami zawodów medycznych chcemy problemy dawców i biorców poddać jak najszerszej dyskusji w środowiskach lekarskim i pielęgniarskim, tych związanych i niezwiązanych z transplantologią, mających wpływ na indywidualne decyzje i kształtujących społeczne nastawienie”. Od tego czasu odbyło się wiele szkoleń dla lekarzy, organizowanych przez Wielkopolską Izbę Lekarską, którym patronuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego.