trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska i Hesja zadeklarowały gotowość do rozwijania współpracy

     
     
     
     Wspólna deklaracja
    o dalszym strategicznym rozwoju współpracy
    między
    Województwem Wielkopolskim (Rzeczpospolita Polska)
    i
    Krajem Związkowym Hesja (Republika Federalna Niemiec)
     
    ***
    Wielkopolskę i Hesję od ponad 10 lat łączy żywotne i owocne partnerstwo. Zostało ono ustanowione dnia 7 grudnia 2000 r. w Poznaniu. Bardzo szybko doszło do rozwoju niezwykle dynamicznej współpracy, która dziś znacznie wykracza poza pisemnie sformułowane zamiary kooperacji.
    ***
    Decyzja obu partnerów, aby od samego początku wspierać konkretną współpracę w ramach projektów pomiędzy instytucjami w Wielkopolsce i Hesji w niemal wszystkich dziedzinach polityki i spraw społecznych, okazała się właściwa i wyznaczyła kierunek działań. Wynikłe z tego poszczególne działania kooperacyjne są bardzo rożnorodne i mają charakter trwały. Przyczyniają się one do wspierania i wzbogacania wymiany w zakresie gospodarki, kultury oraz stosunków społecznych pomiędzy naszymi regionami. Na zlecenie Województwa Wielkopolskiego Instytut Zachodni w Poznaniu opracował bilans najważniejszych inicjatyw i projektów, zrealizowanych w ostatniej dekadzie. Zadaniem przedstawicieli obu regionów jest dalsze rozwijanie stosunków w sposób strategiczny, aby być przygotowanym na wyzwania przyszłości.
     
    ***
    Województwo Wielkopolskie i Kraj Związkowy Hesja postrzegają Jubileusz 10-lecia jako okazję do refleksji i spojrzenia w przyszłość. Obaj partnerzy uważają, że współpraca między regionami jest konieczną częścią integracji europejskiej, i deklarują gotowość do pogłębienia stosunków wzajemnych w myśl partnerstwa i przyjaźni.
     
     
     
    I. Odwołując się do Wspólnej Deklaracji z 7 grudnia 2000 r.,
     
    Województwo Wielkopolskie,
    reprezentowane przez Marszałka Marka Woźniaka
    i
    Kraj Związkowy Hesja,
    reprezentowany przez Premiera Volkera Bouffiera,
     
    deklarują gotowość do kontynuacji współpracy w następujących dziedzinach, poprzez:
     
    1. Gospodarka:
     
    Wspieranie działań realizowanych przez Centrum Współpracy Gospodarczej Hesja-Polska z siedzibą w Poznaniu, do którego zadań należy przede wszystkim inicjowanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy polskimi i niemieckimi przedsiębiorcami. Funkcjonowanie Centrum w dużym stopniu przyczyniło się do osiągnięcia dzisiejszego, wysokiego poziomu współpracy pomiędzy Wielkopolską i Hesją.
     
    2. Nauka i szkolnictwo wyższe:
     
    Wspieranie instytucji i organizacji badawczych oraz uczelni wyższych w nawiązywaniu kontaktów i pogłębianiu już istniejącej współpracy.
     
    3. Edukacja, kształcenie zawodowe:
     
    Kontynuację współpracy w dziedzinie kształcenia i dokształcania nauczycieli zawodu w ramach konkretnych projektów nauczania. Wspieranie partnerstw szkół oraz wymiany młodzieży.
     
    4. Kultura:
     
    Rozbudowę istniejącej współpracy i definiowanie nowych projektów, szczególnie wspieranie młodych artystek i artystów.
     
    5. Młodzież i sport:
    Wspieranie międzyregionalnych inicjatyw realizowanych w ramach polityki młodzieżowej oraz rozwijanie współpracy w ramach młodzieżowych projektów sieciowych.
     
    6. Ochrona środowiska:
    Z uwagi na różnorodne zadania, które w nadchodzących latach będą udziałem państw narodowych, a także regionów, partnerzy dążą do zacieśnienia współpracy. Pierwszym działaniem w tym zakresie jest umowa o współpracy pomiędzy Centrum Kompetencyjnym HessenRohstoffe (HeRo) i Wielkopolską Agencją Zarządzania Energią (WAZE) podpisana jesienią 2010 r. 
     
    Kontynuację istniejącej od 2004 r. współpracy w dziedzinie gospodarki leśnej pomiędzy heskim zakładem gospodarki leśnej Hessen-Forst i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu.
     
    7. Turystyka:
    Zacieśnienie istniejącej współpracy i określenie nowych pól działania na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie turystyki, podpisanego między Wielkopolską Organizacją Turystyczną i HA Hessen Agentur GmbH w 2006 r.
     
    II. Niniejsza Wspólna Deklaracja, podpisywana w roku 20-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, jest wyrazem dążenia do oparcia tej współpracy na szerokiej podstawie społecznej i gospodarczej. Współpraca ma być rozwijana pod kątem strategicznym i stanowić przygotowanie na wyzwania przyszłości.
     
    III. Wspólna Deklaracja o partnerskiej współpracy podpisana zostaje w dwóch egzemplarzach, po jednym w języku polskim i w języku niemieckim.
     
     
    Poznań, dnia 28 września 2011 roku