trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Więcej dla europejskiej wsi

    O przyszłym kształcie polityki spójności wobec obszarów wiejskich i o roli władz lokalnych i regionalnych w jej wdrażaniu rozmawiano podczas spotkania w Warszawie, w którym brało udział ponad tysiąc samorządowców i polityków z Unii Europejskiej.

    Zorganizowane przez Komisję Polityki Spójności Terytorialnej Komitetu Regionów (COTER) seminarium „Jaka polityka spójności na obszarach wiejskich po 2013 r.?” było głównym wydarzeniem drugiego dnia I Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich, który odbywał się 19-20 października w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso oraz przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP i wójt podpoznańskiego Czerwonaka Mariusz Poznański.

    Marszałek Marek Woźniak, który jest pierwszym wiceprzewodniczącym komisji COTER, podsumował seminarium, był też moderatorem jednej z trzech sesji, w ramach której dyskutowano o zrównoważonym podejściu do rozwoju miast i wsi.
    W trakcie wspomnianej sesji John Morley, współautor zamówionego przez COTER raportu o stosowaniu polityki spójności na obszarach wiejskich, zauważył, że programy unijne kierowane do tych terenów to pozytywna, lecz niewystarczająca odpowiedź na złożone wyzwania ekonomiczne i społeczne stojące przed żyjącymi i pracującymi tam ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza „nowych” państw członkowskich, w tym Polski, gdzie do największych problemów rozwojowych należą: wysoki udział gospodarstw niskotowarowych, starzejąca i kurcząca się populacja, dostosowywanie się do nowych wzorców rozwoju gospodarczego, spełniających wymogi rynku.
    Z kolei Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, przypomniał, iż obszary wiejskie zajmują w Polsce ok. 93 % terytorium i generalnie, w porównaniu z miastami, cechują się słabo rozwiniętą infrastrukturą techniczną i społeczną, co jest jedną z najpoważniejszych barier dla ich zrównoważonego, wielofunkcyjnego rozwoju. Minister zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia elastyczności polityki spójności UE ze względu na zróżnicowania terytorialne, takie jak położenie geograficzne czy dostępność do lokalnych i regionalnych centrów rozwojowych.
    – Komisja Europejska nie opracowała dotąd jednolitej polityki dla wszystkich, bardzo zróżnicowanych obszarów wiejskich Unii. Dlatego my, jako przedstawiciele samorządów, powinniśmy zaproponować właściwe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystać potencjał rozwojowy wsi i umożliwią nam skuteczne działania w naszych regionach – powiedział, podsumowując seminarium, marszałek Marek Woźniak.
    Seminarium i kongres zakończyło przyjęcie „Deklaracji warszawskiej”, dotyczącej polityki spójności w rozwoju obszarów wiejskich. Jej sygnatariusze zwrócili uwagę, że te tereny w UE stoją przed podobnymi wyzwaniami, do których należą: mobilność i dostęp do usług publicznych, konkurencyjność, możliwości zawodowe, bezrobocie (najczęściej wyższe niż w obszarach miejskich), PKB na głowę mieszkańca niższe od średniej unijnej czy migracja młodych ludzi do miast. Podkreślili także kluczową rolę, jaką mają do odegrania władze lokalne i regionalne w sprostaniu wyzwaniom gospodarczym, społecznym i środowiskowym, przed którymi stoją obszary wiejskie.
    Przypomnijmy, że 19 października w stolicy odbyło się też wyjazdowe posiedzenie komisji COTER, które zdominowała dyskusja w ramach okrągłego stołu na temat unijnej polityki spójności po 2013 r.
    Oba wydarzenia zostały zorganizowane w Warszawie dzięki zaangażowaniu członków polskiej delegacji do Komitetu Regionów, w tym jej przewodniczącego marszałka Marka Woźniaka.

    BIWW
     

    zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego