trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rogal świętomarciński podbija Brukselę

     


    „Dzień Świętego Marcina w Brukseli stał się flagowym wydarzeniem Wielkopolski w stolicy Unii Europejskiej. Cieszę się, że jak co roku tak tłumnie zjawiliście się Państwo, by wspólnie z nami skosztować rogala świętomarcińskiego, naszego regionalnego produktu”, powiedział Marszałek Marek Woźniak otwierając wczorajszy wieczór w siedzibie wielkopolskiego przedstawicielstwa w Brukseli.
     
    Ponad czterystu gości, w tym posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, instytucji unijnych, europejskich regionów i miast, a także polskie i belgijskie władze samorządowe wzięły udział we wczorajszym Dniu Świętego Marcina w Brukseli. Jest to już trzecia edycja  imprezy, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Dzięki tej inicjatywie Wielkopolska  staje się coraz bardziej rozpoznawalna w stolicy Unii Europejskiej, a pieczone na miejscu przez poznańskiego cukiernika rogale marcińskie zyskują wielkie grono międzynarodowych fanów. 
     
    Marszałek Woźniak przypomniał, że 11 listopada to w Polsce Święto Niepodległości,  które w  Poznaniu jest dodatkowo hucznie  i radośnie obchodzone podczas imienin ulicy Św. Marcin. „To dzień dobroczynności, czyli  - jak byśmy powiedzieli w  europejskim żargonie - dzień „walki z wykluczeniem społecznym”. Symbolem tego dnia jest rogal świętomarciński, którym jak każe tradycja, należy się dzielić. Dlatego w  Wielkopolsce dzielimy się nim zawsze zarówno z potrzebującymi, jak i z przyjaciółmi. Dziś  chcemy się nim podzielić również z Państwem - naszymi partnerami z innych regionów Europy i kolegami z instytucji unijnych”.
     
    Historia wypieku rogala sięga XIX wieku, kiedy to w 1891 r. jeden z poznańskich cukierników Józef Melzer przygotował dla ubogich pierwszy poczęstunek. Od 2008 r. rogal stał się pierwszym wielkopolskim produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej.   
     
    Podczas wczorajszego wydarzenia zaprezentowano również inne wielkopolskie produkty wytwarzane przez regionalnych producentów na bazie lokalnych surowców, zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Prezentacja produktów regionalnych to jedna z form promocji województwa wielkopolskiego w  Europie, które od kilku lat jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
     
    Autor: BIWW w Brukseli
    Zdjęcia: Ł.Kobus