trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Przecieramy szlaki dla zrównoważonej energii w Europie

    22 maja 2012 r. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski otworzył międzynarodową konferencję, poświęconą między innymi zagadnieniu Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (ang. Sustainable Energy Action Plans – SEAPs) i ich roli zarówno na poziomie regionalnym, jak i lokalnym, w odniesieniu do ogólnoświatowej walki ze zmianami klimatu. Konferencja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Bałtycką Agencją Poszanowania Energii z Gdańska.

    W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników, głównie przedstawicieli administracji samorządowej z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, lubuskiego, uniwersytetów, instytutów naukowych, przedsiębiorstw, stowarzyszeń i fundacji działających w dziedzinie energetyki. W konferencji uczestniczyli również partnerzy projektu o akronimie ENNEREG „Regiony przecierające szlak dla zrównoważonej energii w Europie” (ang. Regions paving the way for a Sustainable Energy Europe) z 11 europejskich regionów: Walia (UK), Rodan-Alpy (FR), Madera (PT), Cyklady (GR), Blekinge (SE), Górny Palatynat (DE), Trekanten (DK), Silistra (BG), Okręg kowieński (LT), Kraj Basków (ES).

    Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski w swoim przemówieniu podkreślił, że zrównoważony rozwój regionu wpływa na kształt regionalnej polityki energetycznej, która również jako zrównoważona powinna zmierzać do zapewnienia dostatecznego poziomu usług energetycznych wszystkim mieszkańcom, oczywiście w ścisłej tolerancji środowiska naturalnego. Zaznaczył, iż istotnym instrumentem europejskiej polityki energetycznej, jednoczącym samorządowców z całej Unii Europejskiej i spoza niej, jest inicjatywa Komisji Europejskiej „Porozumienie Burmistrzów” (ang. Covenant of Mayors), która przyczynia się do aktywnego wspierania idei UE dotyczącej zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 20% do 2020 roku oraz wspólnego zmierzenia się z problemami zagrażającymi środowisku naturalnemu.