trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Protonowy sojusz na rzecz walki z nowotworami

    13 czerwca Marszałek Marek Woźniak złoży swój podpis pod listem intencyjnym w sprawie utworzenia w Poznaniu Ośrodka Radioterapii Protonowej. Pozostałe strony tego sojuszu na rzecz skutecznej walki z rakiem to Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego, Politechnika Poznańska oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie.
     

    Marszałek Woźniak powiedział, że to bardzo innowacyjne przedsięwzięcie, ale chcemy gonić najlepszych. Podkreślił również, że mamy zamiar precyzyjnie trafiać w raka, a taką właśnie możliwość daje protonoterapia. Istotny jest również silny potencjał naukowy i pozostaje cieszyć się znakomitą współpracą uczelni wyższych z samorządem, a to - jak sądzę - będzie gwarantem, że na Morasku powstanie w przyszłości Ośrodek Radioterapii Protonowej z prawdziwego zdarzenia, którym będzie służył zarówno chorym, jak i naukowcom.

    Co to protonoterapia? To nowoczesna metoda diagnostyki i leczenia nowotworów, szczególnie tych usytuowanych w okolicach „wrażliwych”, czyli wymagających wielkiej precyzji, np. nowotwory oka, mózgu i rdzenia kręgowego, nowotwory u dzieci. Dziś w leczeniu takich przypadków stosuje się klasyczną wiązkę promieniowania, która nie rzadko wyrządza szkody w tkankach otaczających chorobową zmianę. Stąd to wspólne przedsięwzięcie kilku uczelni i zapowiedź nowatorskich  badań w szerokim zakresie. Ośrodek dedykowany radioterapii protonowej ma być umiejscowiony na Morasku gdzie prowadzone będą badania, a chorzy będą poddawani zabiegom.

    Spotkanie inicjujące projekt odbyło się w styczniu tego roku, a 13 czerwca przypieczętowana zostanie oficjalnie wola realizowania wspólnego ważnego społecznie przedsięwzięcia, które  wpisuje się w wieloletni „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych”.