trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Poznaliśmy wielkopolskie, turystyczne perły w koronie

    Grand Prix – ufundowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego – w Plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski - Perły w Koronie 2011” zdobyła gmina Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim. Zwycięska gmina przyciąga turystów atrakcyjną lokalizacją na skraju dwóch parków krajobrazowych - Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i Lednickiego Parku Krajobrazowego. Wszyscy laureaci plebiscytu zaprezentowali się  podczas piątkowej gali.

    Celem plebiscytu było wskazanie turystom ciekawych i jeszcze mało znanych atrakcji turystycznych,  miejscowości, wydarzeń, bazy noclegowo - kulinarnej i szlaków turystycznych z Wielkopolski. „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski - Perły w Koronie” zorganizował  dziennik "Głos Wielkopolski” i Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Honorowy Patronat nad plebiscytem przyjął Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Plebiscyt trwał przez całe lato. W pierwszym etapie Czytelnicy przesyłali do Redakcji "Głosu Wielkopolskiego" swoje propozycje kandydatur w poszczególnych kategoriach. Spośród propozycji dopuszczonych przez Kapitułę Plebiscytu do II etapu Czytelnicy wybrali swoich faworytów.

    Głosami Czytelników zwycięzcami Plebiscytu zostali:

    Kategoria V Ścieżka/szlak turystyczny

    Miejsce III
    Szlak rowerowy „Wokół Krotoszyna”


    Liczący 44 kilometry szlak "Wokół Krotoszyna" to znakomita propozycja dla pasjonatów przyrody i historii. Szlak ma kształt pętli. Jego początek, jak i koniec wyznacza Ratusz w Krotoszynie.

    Miejsce II
    Rowerowy Szlak Stu Jezior


    Szlak Stu Jezior to 110 kilometrów pięknej widokowo jazdy wśród lasów i jezior. Trakt wiedzie z Poznania, przez Szamotuły, w kierunku Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego.

    Miejsce I
    Szlak rowerowy „Krotoszyńskie Dąbrowy”


    40 - kilometrowy szlak wytyczono  z myślą o tych rowerzystach, którzy chcą poznawać nowe, atrakcyjne kompleksy leśne. Krotoszyńskie Dąbrowy stanowią obszar chronionego krajobrazu. Na podziw zasługują zwłaszcza tutejsze pomnikowe dęby w wieku ponad 200 lat.

    Kategoria IV Impreza / wydarzenie kulturalne


    Wyróżnienie specjalne
    Zlot Grup Rekonstrukcyjnych Strefa Militarna Gostyń - Piaski

    W lipcu tego roku Folwark Podrzecze koło Gostynia już po raz czwarty stał  się gościnną przystanią dla prawie tysiąca miłośników historii wojskowości.

    Miejsce III
    Spływ papieski z Kopanicy do Zbąszynia


    Spływ kajakowy Rzeką Obrą Śladami Karola Wojtyły gromadzi coraz liczniejsze grono kajakarzy w każdym wieku. W pierwszym spływie wzięło udział zaledwie 20 osób. Po siedmiu latach liczba uczestników wzrosła do ponad stu.

    Miejsce II
    Ogólnopolski Big Band Festival w Nowym Tomyślu


    Zawsze w czerwcu i zawsze w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Już od 15 lat Big Band Festival gromadzi najlepsze zespoły muzyczne i wokalistów z całego kraju. W sumie już ponad 50 zespołów rywalizowało o nagrodę Grand Prix.

    Miejsce I
    Pogranicze Kultur w Zdunach


    W Zdunach, w powiecie krotoszyńskim istnieje najstarsza kaflarnia w Polsce, która na przemysłową skalę produkuje ozdobne kafle do piecy pokojowych, kuchennych i kominków.  Z okazji jej 150-lecia w 2008 roku podczas pleneru ceramicznego narodził się pomysł organizacji imprezy o nazwie „Pogranicze Kultur”.

    Kategoria III Baza kulinarno – noclegowa

    Wyróżnienie specjalne
    OLANDIA – Centrum Konferencyjne i Skansen Olenderski

    Centrum Konferencyjne OLANDIA mieści się w Prusimiu w Gminie Kwilcz,  70 km od Poznania. Nowoczesny kompleks powstał na bazie zabytkowego, osiemnastowiecznego folwarku. Przy pracach rekonstrukcyjnych zadbano o zachowanie dawnego charakteru obiektu.

    Miejsce III
    Dworek „Koper” w Grabównie koło Piły


    W zabytkowym, osiemnastowiecznym Dworku „Koper” niedaleko Piły, w oryginalnych, a jednocześnie wygodnych wnętrzach można odnaleźć chwilę wytchnienia. Do dyspozycji gości są dwie sale restauracyjne, kawiarnia oraz tonąca w zieleni weranda.

    Miejsce II
    Pokoje Gościnne „Pod Dębami” w Promienku


    Niewielki obiekt w Gminie Pobiedziska oddaje do dyspozycji gości dwa pokoje dwuosobowe z aneksem kuchennym. Do jego atutów należy lokalizacja przy jeziorze, w zacisznej okolicy Parku Krajobrazowego Promno.

    Miejsce I
    Ośrodek „Kama”


    Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy położony jest w okolicy jezior Jaroszewskiego i Lutomskiego na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Oferuje  blisko 140 miejsc  noclegowych.

    Kategoria II Atrakcja turystyczna

    Miejsce III
    Sierakowski Park Krajobrazowy


    Sierakowski Park Krajobrazowy został utworzony przed 20 laty w celu ochrony polodowcowego krajobrazu Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Płynąca przez Park rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną z wydmami porośniętymi lasami i południową z jeziorami rynnowymi.

    Miejsce II
    Największy kosz wiklinowy świata w Nowym Tomyślu

    Poszukiwacze rekordów nie pożałują wizyty w Nowy Tomyślu! Znajduje się tu kosz gigant - o długości dochodzącej do 20 metrów, szerokiej na prawie 10 i wysokiej na niemal 9 metrów.

    Miejsce I
    Ratusz Miejski w Kole


    Najbardziej reprezentacyjna budowla Miasta Koło i siedziba Rady Miejskiej oraz Urzędu Stanu Cywilnego. To jedyny w Wielkopolsce średniowieczny budynek o świeckim charakterze.

    Kategoria I Miejscowość / Gmina

    Wyróżnienie specjalne
    Miasto Czarnków


    Usytuowane na terenie Szwajcarii Czarnkowskiej, nieopodal Puszczy Noteckiej przyciąga amatorów ciszy i pieszych wędrówek. Z uwagi na położenie nad rzeką Noteć miasto stawia też na turystykę wodną. Niedawno do dyspozycji wodniaków oddano nowoczesną przystań.

    Miejsce III
    Miasto Czarnków


    Miejsce II
    Gmina Sieraków


    Gmina Sieraków leży na terenie Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, na skraju Puszczy Noteckiej. Przepastne lasy zajmują aż 60% jej powierzchni. Oprócz terenów leśnych z dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi, do walorów Sierakowa zaliczyć należy aż 40 jezior polodowcowych.

    Miejsce I
    Gmina Kiszkowo


    Gmina Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim przyciąga turystów dogodną lokalizacją na skraju dwóch parków krajobrazowych. Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka w prawie 80 % porośnięty jest lasami. W okolicy znajdziemy gościnne gospodarstwa agroturystyczne - prawdziwy azyl dla miłośników przyrody. Wokół Puszczy wytyczono Szlak Kościołów Drewnianych.