trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Partnerstwo dla Zdrowia Psychicznego

    Z inicjatywy Leszka Wojtasiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w dniu 5 października br, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, odbyła się w Centrum Kongresowo – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu konferencja pod nazwą „Partnerstwo dla Zdrowia Psychicznego”, połączona z uroczystym podpisaniem Listu Intencyjnego w sprawie Partnerstwa.

    Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o zainicjowaniu projektu „Partnerstwo dla Zdrowia Psychicznego” adresowanego do wszystkich stron zaangażowanych w realizację i osiągnięcie celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego. Jego podstawowym założeniem jest stworzenie platformy współpracy na rzecz zdrowia psychicznego i skoordynowanie działań wszystkich podmiotów zaangażowanych w tę problematykę, co pozwoli na osiągnięcie celów NPOZP w Wielkopolsce. Warto podkreślić, że na apel Wicemarszałka Wojtasiaka dotyczący przystąpienia do Partnerstwa, odpowiedziała znakomita większość Starostów i Prezydentów miast na prawach powiatu Wielkopolski, a stronami partnerstwa zostali Przemysław Pacia - Wicewojewoda Wielkopolski, Jacek Wysocki - Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Paweł Kowzan – przedstawiciel Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego oraz Konsultanci Wojewódzcy w poszczególnych dziedzinach psychiatrii.
     

    Konferencja skierowana była do przedstawicieli starostw powiatowych zajmujących się zagadnieniami ochrony zdrowia oraz pracowników instytucji pomocy społecznej. Wzięli w niej udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pacjenci Środowiskowego Domu Samopomocy w Poznaniu.
    Jej podstawowym celem było zwiększenie wiedzy uczestników na temat zdrowia psychicznego, ułatwienie realizacji niektórych zadań wynikających z NPOZP, wymiana  doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów.
     

    Uczestnicy konferencji otrzymali również materiały edukacyjne dotyczące najczęściej występujących w społeczeństwie zaburzeń psychicznych, które Samorząd Województwa współfinansował wraz z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej pn.: „Co czwarty z nas”.
     

    Konferencji towarzyszyła wystawa prac malarskich i rękodzieła pacjentów szpitali i innych zakładów opieki psychiatrycznej działających na terenie Wielkopolski.
    W konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników.