trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Otwarcie Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej w WCO w Poznaniu

    22 marca 2013 roku w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO) z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, odbyła się uroczystość otwarcia Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

    Rozbudowa Centrum, dzięki decyzjom Samorządu Województwa Wielkopolskiego, umożliwiła w ostatnich latach poszerzenie oferty szkoleniowo – dydaktycznej, zwłaszcza skierowanej do studentów Uniwersytetu Medycznego.

    Decyzją Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w 2007 roku powstał Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO, jako jedyny w Polsce zachodniej ośrodek interdyscyplinarnego leczenia nowotworów głowy i szyi, z katalogiem procedur medycznych wykonywanych na najwyższym europejskim poziomie. Oddział ściśle współpracuje z uczelnią medyczną. 1 marca 2013 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie umowy umożliwiającej udostępnienie Oddziału na prowadzenie Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej. 

    WCO zostało założone w 1953 roku i jest jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce i w Europie. Właścicielem i organem nadzorującym placówki jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Misją Centrum jest podejmowanie walki z chorobami nowotworowymi przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod i środków dających nadzieję na przywrócenie zdrowia pacjentom.

    Wielkopolska jest jednym z regionów w Polsce o najwyższym ryzyku  zachorowania na nowotwory złośliwe. Uwzględniając te fakty, za jeden z priorytetów w ochronie zdrowia w regionie uznano poprawę dostępności do świadczeń onkologicznych, jako cel prowadzący do odwrócenia niekorzystnego trendu stałego wzrostu zachorowań na nowotwory złośliwe mieszkańców Wielkopolski. Działania zespołu WCO w zakresie profilaktyki nowotworów, diagnostyki i  wielospecjalistycznego leczenia podejmowane w ciągu ostatnich 10 lat, przynoszą zauważalne efekty w postaci stopniowego obniżania umieralności.

    Przypomnijmy, że ważną inicjatywą Zarządu Województwa Wielkopolskiego, mającą na celu odwrócenie niekorzystnego trendu wzrostu zachorowalności na nowotwory, jest koncepcja budowy zamiejscowych ośrodków radioterapii - filii WCO. Będą one funkcjonowały przy szpitalach wojewódzkich w Kaliszu, Pile (szpital powiatowy), Koninie i Lesznie. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego  w ramach zadania „Przygotowanie koncepcji, dokumentacji i utworzenie ośrodków radioterapii w Wielkopolsce”.

    W 2009 roku Marszałek Marek Woźniak, wraz pozostałymi partnerami przedsięwzięcia, podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia pierwszego zamiejscowego ośrodka radioterapii WCO – w Kaliszu.
     

    grafika: WCO