trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ośrodek Adopcyjny w Lesznie ma nową siedzibę

    29 sierpnia 2012 r. 0 przy ul. Jana Pawła II 12 w Lesznie odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego Filia w Lesznie.  Działalność tej placówki w nowym miejscu zainauguruje Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
     
    W styczniu 2012 roku zadania w zakresie organizowania i prowadzenia ośrodków adopcyjnych przejęły samorządy województw. Od tego momentu Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny w Poznaniu, z filiami w Lesznie oraz Pile działa w strukturze Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. 
     
    Dzięki pracy Ośrodka Adopcyjnego w Lesznie na przestrzeni ostatnich 10 lat ok. 250 dzieci znalazło nowe rodziny. W ubiegłym roku placówka obchodziła 35 – lecie działalności.  Służyła miastu Leszno i powiatom: leszczyńskiemu, kościańskiemu, gostyńskiemu, rawickiemu, wschowskiemu i górowskiemu, jak również mieszkańcom Poznania, Wolsztyna i Środy Wlkp.  Zatrudnieni w Ośrodku psycholodzy i pedagodzy zajmowali się pracą z rodzinami, dziećmi i młodzieżą w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki, dodatkowo społecznie usługi z zakresu prawa i medycyny świadczyli radca prawny oraz lekarze pediatrzy. Ważnym zadaniem Ośrodka było także propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, czego efektem było utworzenie w 1995 roku pierwszego pogotowia rodzinnego, wówczas jeszcze pod nazwą „Rodzina zastępcza dla dzieci do lat 2 oczekujących na adopcję”. Z biegiem lat rozwijała się działalność zawodowych form rodzicielstwa  zastępczego.  
    Do zadań ośrodka adopcyjnego w obecnym kształcie należy m. in.: kwalifikacja dzieci zgłoszonych do przysposobienia, dobór rodziny przysposabiającej właściwej ze względu na potrzeby dziecka, współpraca z sądem opiekuńczym, przeprowadzanie badań pedagogicznych i psychologicznych kandydatów do przysposobienia dziecka oraz analiza ich sytuacji zdrowotnej i rodzinnej, a także zapewnienie pomocy psychologicznej kobietom, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.