trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskch

    Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski uczestniczył  konferencji „Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce”, zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w ramach cyklu Forum Debaty Publicznej.

    Spotkanie odbyło się w związku z 15-leciem programu odnowy wsi w Polsce i było okazją do wymiany doświadczeń, skonfrontowania dotychczasowych osiągnięć z funkcjonowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz spojrzenia na odnowę wsi z perspektywy ekonomicznej i socjologicznej.

    Tomasz Bugajski podkreślił, iż w przypadku Województwa Wielkopolskiego realizacja samorządowego Programu rozpoczęła się w roku 2009 pilotażowym konkursem realizowanym pod nazwą ,,Wielkopolska Odnowa Wsi”. Program ten stanowił próbę  przeciwstawienia się wewnętrznym słabościom wielu obszarów wiejskich m.in.: dezintegracji społeczności wiejskich, uzależnieniu się od dotacji zewnętrznych, upadku wielu wartościowych lokalnych tradycji, obyczaju, a jego istotą jest pobudzenie  zaangażowania społeczności wiejskiej w realizację przedsięwzięć dotyczących własnej wsi.

    - Program „Wielkopolska Odnowa Wsi” stanowił także wyjście naprzeciw zagrożeniom, przed jakimi w ostatnich latach stanęła współczesna wieś. Dlatego też Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmując decyzję o uruchomieniu Programu oraz określając jego zakres odniósł się do pełnego spektrum potrzeb człowieka oraz jego problemów wynikających z zamieszkiwania na obszarach wiejskich – podsumował Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski.

    W ramach ogłaszanych  naborów do Samorządu Województwa wpłynęło ok. 700 wniosków z sołectw za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Zrealizowane projekty przyczyniły się do m.in. zagospodarowania przestrzeni publicznej, utrzymania, odbudowy i poprawy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi jak również  podniesienia atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich. Do 2011 roku w uczestnictwo w Programie uczestniczyło 935 sołectw z obszaru Województwa Wielkopolskiego. Łączna kwota przekazana z budżetu Województwa Wielkopolskiego na realizację Programu wyniosła od 2009 roku do dnia 31 grudnia 2011 – 5 567 000 zł.

    W konferencji, oprócz przedstawicieli rządu i administracji państwowej, udział wzięli między innymi przedstawiciele administracji samorządowej z województw: opolskiego, wielkopolskiego i podkarpackiego, świata polityki i nauki oraz organizacji rolniczych.