trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nasze europejskie dziedzictwo

    Na zaproszenie Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego 6 września odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce. Jej gośćmi byli: prof. Andrzej Wyrwa, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Gerard Radecki, Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

    Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - instytucje kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego - są organizatorami tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) w Polsce. To największe święto zabytków kultury na naszym kontynencie, którego idea narodziła się podczas II Konferencji Rady Europy w Granadzie w 1985 roku, odbędzie się w Polsce po raz 19. Głównym celem wydarzenia jest promowanie lokalnego i regionalnego dziedzictwa i przypominanie o wspólnych korzeniach europejskiej kultury. Co roku we wrześniu w ramach EDD organizatorzy udostępniają zwiedzającym zabytki i miejsca kultury, przygotowując wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym i społecznym. W tym roku ogólnopolskim koordynatorem EDD jest  Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenie odbędzie się pod wspólnym hasłem „Kamienie milowe”. W zamyśle organizatorów „kamienie milowe” symbolizują zdarzenia, miejsca i zabytki o przełomowym znaczeniu – takie, które pozostawiły trwały ślad w dziejach narodów i państw Europy. „Kamieniami milowymi” w początkach historii Polski były wczesnopiastowskie ośrodki władzy w Gnieźnie i na Lednicy – miejsca, w których powstawały zręby polskiej państwowości. Dlatego właśnie na lednickiej wyspie, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 10 września odbędzie się centralna inauguracja obchodów tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

    Instytucje kultury w całym kraju proponują atrakcyjny program obchodów EDD, w całości dostępny na stronie: www.edd2011.pl. To ponad 250 wydarzeń, odbywających się w różnych regionach Polski. W Wielkopolsce – poza Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, których przedsięwzięcia sfinansowane są ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego – w projekt włącza się kilkanaście instytucji, m.in. z Poznania, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Krobi i Wrześni, organizując liczne wystawy, sesje popularno – naukowe i wycieczki z przewodnikiem po historycznych miejscach. Szczegóły dotyczące wielkopolskiego programu można znaleźć na stronach organizatorów: www.lednicamuzeum.pl, www.mppp.pl, www.kalisz.pl, www.przewodnicy-pttk.orgwww. muzeum.wrzesnia.pl oraz www.trakt.poznan.pl.

    EDD zostały wpisane na listę oficjalnych wydarzeń towarzyszących Polskiej Prezydencji w Radzie UE.  Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bohdan Zdrojewski.

    Podczas konferencji prasowej prof. Andrzej M. Wyrwa podkreślił, że w wielkopolską tradycję – zwłaszcza od czasu zaborów – wpisane jest podtrzymywanie polskiej świadomości kulturowej w oparciu o najstarsze świadectwa naszych dziejów, których znakomitym przykładem jest wczesnopiastowskie centrum władzy na Lednicy. Zaprosił też do udziału w pikniku historycznym na Lednicy, którego ważnym punktem będzie m.in. widowisko plenerowe pt. „Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim” w wykonaniu zespołu teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Dyrektor Gerard Radecki zaznaczył, że tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Początków Państwa Polskiego będzie skierowana do szerokiego kręgu odbiorców, w szczególności do rodzin z dziećmi. Organizatorzy przewidzieli m.in. promocję książeczki edukacyjnej pt. „Początki państwa polskiego dla najmłodszych” oraz ścieżki zwiedzania muzeum dla najmłodszych.