trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagrody za inspiracje chopinowskie

    30 września o godz. 19.00 Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego rozpoczęła 65. sezon artystyczny. Koncert inauguracyjny, w którym uczestniczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, odbyło się tradycyjnie w Auli Uniwersyteckiej UAM przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu. Bezpośrednio po muzycznej części wieczoru Marszałek Woźniak uroczyście wręczył dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Osobom i Instytucjom szczególnie zasłużonym dla upowszechniania dziedzictwa Fryderyka Chopina w Wielkopolsce w Roku Chopinowskim, który obchodziliśmy w 2010 roku.

    Wśród laureatów prestiżowego wyróżnienia znalazły się jednostki kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego -  Filharmonia Poznańska, Teatr Wielki w Poznaniu, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, a także Osoby związane z wielkopolskimi instytucjami kulturalnymi, m.in. Wojciech Nentwig, szef Poznańskiej Filharmonii, Barbara Elżbieta Fibinger, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Jadwiga Kujawińska, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a także Państwo Joanna i Jerzy Sobczak, autorzy książki „Fryderyk Chopin a Wielkopolska”, wydanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

    Wielkopolskie instytucje kulturalne bardzo intensywnie uczestniczyły w obchodach Roku Chopinowskiego 2010. Przykładowo Filharmonia Poznańska zaproponowała cykl koncertów „Chopin nasz współczesny” z udziałem takich sław, jak Aimi Kobayashi czy Rafał Blechacz. Teatr Wielki w Poznaniu przygotował premierę sztuki „Czekając na Chopina” w inscenizacji Michała Znanieckiego, która prezentowana była w dworach Wielkopolski. Polski Teatr Tańca Balet Poznański zaprosił na premiery „Chopin fresh fruits” w choreografii Andrzeja Adamczaka i „Chopin inaczej” w choreografii Krystyny Mazurówny oraz na festiwal tańca współczesnego „Nie tylko Chopin – inspiracje”. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało kilka wydarzeń muzycznych w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, m.in. XXVII Konfrontacje Chopinowskie, a konińskie centrum kultury wniosło duży wkład w budowę pomnika „Poety Fortepianu” w Żychlinie koło Konina, w którego odsłonięciu uczestniczył Marszałek Marek Woźniak.