trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego w Poznaniu

    W dniach 28-30 listopada br., na zakończenie poznańskiego etapu polskiej prezydencji, gościliśmy uczestników 3. corocznego spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (The Eastern Partnership Civil Society Forum – EaP CSF). W tym roku jego hasłem jest „Partnerstwo dla reform demokratycznych i integracji europejskiej”. Samorząd Województwa Wielkopolskiego był partnerem tego wydarzenia. 28 listopada Marszałek Marek Woźniak uczestniczył w obradach plenarnych oraz w konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Komitetu Sterującego EaP CSF oraz Štefana Füle - Komisarza UE ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa i Mikołaja Dowgielewicza - Sekretarza Stanu ds. Europejskich i Polityki Ekonomicznej. Dotychczasowe funkcjonowanie Partnerstwa Wschodniego podsumował Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych.

    Stolica Wielkopolski była trzecim, po Brukseli i Berlinie, gospodarzem EaP CSF. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło  ok. 300 uczestników – przedstawicieli „trzeciego sektora” z krajów Partnerstwa Wschodniego i UE oraz obserwatorzy z państw trzecich. Debatowali oni na temat zaangażowania instytucji społeczeństwa obywatelskiego w inicjatywę Partnerstwa Wschodniego. Obrady przyjęły formę sesji plenarnych oraz posiedzeń grup roboczych. Oprócz tego, odbyło się kilkanaście wydarzeń towarzyszących, m.in. prezentacje, warsztaty, giełda kontaktów.

    Wśród uczestników sesji plenarnych – oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych – znaleźli się politycy  unijni i wschodnioeuropejscy, m.in. Štefan Füle - Komisarz UE ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa, Mikołaj Dowgielewicz - Sekretarz Stanu ds. Europejskich i Polityki Ekonomicznej, Borys Tarasiuk - Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy w rządzie Julii Tymoszenko – obecnie deputowany parlamentu ukraińskiego i współprzewodniczący EURONESTU. W poniedziałek 29 listopada 2011 roku, Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w sesji plenarnej „Partnerstwo Wschodnie – sukcesy i wyzwania w reformach demokratycznych i integracji europejskiej”.  

    Władze lokalne to najniższy szczebel współpracy politycznej, one są najbliżej ludzi a przez to i organizacji pozarządowych tworzących społeczeństwo obywatelskie. Trzeba wykorzystać aktywność samorządów i organizacji pozarządowych i dzięki nim tworzyć konkretne projekty działań – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

    Pan Marszałek, jako członek Komitetu Regionów odniósł się również do Założycielskiego Posiedzenia Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Państw Partnerstwa Wschodniego i UE (CORLEAP), które odbyło się w Poznaniu we wrześniu tego roku. Wskazał, że prace nad utworzeniem CORLEAP zainicjowano równocześnie ze startem Partnerstwa Wschodniego, jeszcze w 2008 roku. Założycielskie obrady, w których uczestniczyło 18 delegatów Komitetu Regionów UE i 18 delegatów z krajów partnerskich oraz obserwatorzy i liczni goście, zakończyły się przyjęciem zaleceń, które zostały przedstawione podczas szczytu EaP w Warszawie. W zaleceniach zaapelowano m.in. o podkreślenie wymiaru lokalnego i regionalnego partnerstwa oraz wyasygnowanie funduszy unijnych dostępnych dla władz lokalnych i regionalnych krajów partnerskich. Zgłoszono również postulat włączenia do umów stowarzyszeniowych z krajami partnerskimi zapisów podkreślających rolę władz lokalnych i regionalnych.

    W drugim dniu Forum, we wtorek 29 listopada 2011 roku, Minister Spraw Zagranicznych – Radosław Sikorski – podsumował dotychczasowe osiągnięcia Partnerstwa Wschodniego. W swoim wystąpieniu wygłoszonym na zakończenie sesji „Mapa Strategiczna dla Forum” podkreślił rolę społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych, jako filarów demokratycznego państwa. Dodał, że Partnerstwo Wschodnie to nie tylko inicjatywa na szczeblu międzyrządowym, ale również inicjatywa organizacji pozarządowych. Również Pan Minister wspomniał o Założycielskim Posiedzeniu Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Państw Partnerstwa Wschodniego i UE (CORLEAP). Minister zaznaczył także, że podczas polskiej Prezydencji udało się silniej zaakcentować Partnerstwo Wschodnie, m.in. dzięki Szczytowi, który odbył się w Warszawie. Dodał, że podjęte zostały kroki mające zapewnić kontynuację tej tendencji również podczas Duńskiej Prezydencji.

    EaP CSF jest platformą współpracy organizacji pozarządowych z państw Partnerstwa Wschodniego i UE. Forum monitoruje również działalność pozostałych platform Partnerstwa, np. CORLEAP. Decyzję o utworzeniu EaP CSF podjęto na pierwszym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Pradze, w maju 2009 r. W ramach EaP CSF działają 4 grupy robocze odpowiadające platformom tematycznym Partnerstwa Wschodniego, grupy te dzielą się następnie na podgrupy i panele tematyczne. Pracami Forum kieruje 17-osobowy komitet sterujący.

    Podsumowując całość poznańskich spotkań w ramach prezydencji, Marszałek Marek Woźniak powiedział: "To była bardzo udana część polskiego przewodnictwa, szkoda tylko, że kryzys w Unii nieco ją przyćmił". Marszałek dodał, że to dobrze, iż skupiono się na Partnerstwie Wschodnim i polityce spójności. Właśnie to ona ma ogromne znaczenie dla dalszego finansowania projektów unijnych, wykorzystywanych zarówno w Wielkopolsce, jak i w całym kraju.