trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Europejskie Targi Pracy po raz siódmy w Poznaniu

    20 marca 2012 roku, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wziął udział w otwarciu Europejskich Dni Pracy – Poznań 2012 w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia – EURES. Była to już siódma edycja Międzynarodowych Targów Pracy organizowanych w Poznaniu, finansowanych ze środków unijnych.  

    Celem targów jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat form poszukiwania pracy, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    Podczas otwarcia Europejskich Dni Pracy  - Poznań 2012 Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podkreślił znaczenie organizacji kolejnej edycji przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Samorząd Województwa  Wielkopolskiego. - Na Europejskich Dniach Pracy  prezentowane są różnorodne oferty, od pracy sezonowej po prace wysoko wykwalifikowane.  To  istotne, że w jednym miejscu możemy znaleźć tak bogatą ofertę.  Mam nadzieję,  że osoby, które przyszły odwiedzić targi, wyjdą  usatysfakcjonowane, bo doświadczenie lat poprzednich pokazuje, że tych umów udaje się podpisać bardzo dużo –  mówił.

    - Mam nadzieję,  że również pracodawcy, którzy prezentują swoje oferty pracy znajdą tutaj pracowników,  z których będą zadowoleni, a znając Wielkopolan, jestem przekonany, że będą to dobrzy pracownicy – dodał Krzysztof Grabowski.  

    Odwiedzający Europejskie Dni Pracy mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat swobody przepływu pracowników na terenie Unii Europejskiej poprzez zaznajomienie się  z warunkami życia i pracy za granicą oraz działaniami podjętymi dla zwalczenia barier mobilności, na jakie napotykają migrujący za pracą. Zainteresowani mieli także możliwość uczestniczenia w warsztatach, zdobywania umiejętności przydatnych w poszukiwaniu pracy, np. autoprezentacji, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, czy zakładania działalności gospodarczej.

    Stoiska na targi przygotowało dziewięciu polskich pracodawców, dwóch niemieckich i jeden norweski. Poszukiwali oni m.in. specjalistów ds. sprzedaży, instruktorów i wykładowców spawalnictwa i urządzeń dźwigowych, brygadzistów, frezerów, pomocników cukiernika i piekarza, spawaczy, szlifierz, rozbieraczy drobiu i webmasterów. Były też oferty pracy dla elektronika serwisanta RTV, operatora CNC, pracowników sali w kasynie, ochroniarzy, opiekunów osób starszych w Niemczech; rzeźnika wykrawacza, blacharzy samochodowych i spawaczy do Francji; elektryków, hydraulików i pracowników ogólnobudowlanych do Norwegii; operatorów wózka widłowego, pracowników do szklarni i produkcji serów do Holandii. Duńczycy rekrutowali pracowników sezonowych i lekarzy, proponowali też odbycie praktyk w rolnictwie. Ofertami pracy dysponowali również doradcy EURES  Danii, Norwegii, Szwecji, Włoch, Irlandii, Niemiec, Słowenii, Litwy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Czech. Oferty pracy dostępne były na stronie www.wup.poznan.pl.

    Przez cały czas trwania targów odbywały się prezentacje warunków życia i pracy w różnych krajach oraz warsztaty przedsiębiorczości i aktywnego poszukiwania pracy. Były też informacje na temat możliwości skorzystania z unijnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz zakładających spółdzielnię socjalną lub działalność gospodarczą.