trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Brdów: Hołd dla Powstańców Styczniowych

    22 stycznia 2013 roku w Brdowie na cmentarzu parafialnym,  Marszałek Marek Woźniak - wraz z mieszkańcami  i władzami gminy Babiak - złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach spoczywających tam uczestników Powstania Styczniowego. Uroczystość była odpowiedzią na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, by tego dnia oddać hołd Powstańcom w miejscach pamięci związanych z niepodległościowym zrywem z lat 1863-1864.

    Marszałek Marek Woźniak podkreśla, że Powstanie Styczniowe było ostatnim przejawem dążenia Wielkopolan do odzyskania niepodległości przed 1918 rokiem. Zwraca również uwagę, na fakt,  że na 540 miejsc pamięci o Powstaniu w całej Polsce, aż 53 znajdują się w granicach administracyjnych Wielkopolski.

    W zbiorowej mogile na brdowskim cmentarzu spoczywa około 50-70 Powstańców poległych 29 kwietnia 1863 roku w przegranej bitwie pod Brdowem. Dowódcą 500 – osobowego oddziału był francuski oficer płk Leon Young de Blankenheim. Powstańcy zostali rozbici przez dwukrotnie liczniejszą kolumnę wojsk carskich. W bitwie tej zginął również dowódca, który z kosą w ręku zachęcał powstańców do walki.

     

    Uchwała SWW z dnia 28 stycznia 2013 roku.

    Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

    w sprawie upamiętnienia 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

    Powstanie Styczniowe jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz  niepodległości Polski zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków i władz publicznych Rzeczypospolitej. Powstanie miało szczególny charakter na terenach Wielkopolski, podzielonej pomiędzy zaborców pruskiego i rosyjskiego. Duża intensywność walk miała miejsce we wschodniej części regionu. Mieszkańcy żyjący w państwie pruskim nie pozostawali jednak bierni. Z wielkim poświęceniem wspomagali powstańców, nie tylko materialnie, ale tysiące mieszkańców uczestniczyło w walkach powstańczych formując oddziały walczące w Królestwie Polskim.

    Sejmik Województwa Wielkopolskiego w 150 rocznicę wybuchu oddaje hołd wszystkim poległym i zaangażowanym w pomoc podczas Powstania Styczniowego. Ten potężny zryw narodowościowy doprowadził w dłuższej perspektywie do odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości. II Rzeczpospolita szczególnym szacunkiem darzyła powstańców styczniowych. Również współczesne pokolenie Polaków powinno podkreślać swoją pamięć o uczestnikach Powstania Styczniowego, którego przesłania ideowe zachowały swoją aktualność.

     Bezpośrednią konsekwencją powstania było zaangażowanie się  mieszkańców w pracę organiczną, szczególnie intensywną na terenie Wielkopolski, z czego jesteśmy dumni do dnia dzisiejszego. W powstaniu uczestniczyło i wspomagało je wielu wybitnych Wielkopolan, jak choćby Marian Langiewicz, Jan Działyński, Edmund Callier i Edmund Taczanowski.