trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

94. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: Generał Józef Dowbor Muśnicki w roli głównej

    Na kilka dni przed 94. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Marszałek Marek Woźniak zaprezentował szczegóły programu powstańczych obchodów w Poznaniu i Warszawie. Podkreślił, że będą się one odnosiły do postaci generała Józefa Dowbora Muśnickiego.

    Marszałek przedstawił scenariusz obchodów. Tradycyjnie rozpoczną się one złożeniem kwiatów na mogile pierwszego dowódcy Powstania – gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Główne uroczystości będą miały miejsce przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Następnym punktem programu będzie przemarsz do Fary, połączony ze składaniem wiązanek pod tablicami pamiątkowymi. Kolejna odsłona uroczystości to spotkanie na Placu Wolności, gdzie wspomnimy generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Tam też zaprezentowany będzie wielkoformatowy bilbord – mozaika ze zdjęć internautów, która układa się w postać Generała. 
     

    28 grudnia spotkamy się w Warszawie, by przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Wojskowych Powązkach oddać hołd Powstańcom Wielkopolskim, którzy spoczywają w stolicy. Tegoroczna odsłona obchodów w Warszawie będzie miała szczególnie uroczystą oprawę, którą zapewni Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego – podkreślił Marszałek Marek Woźniak. Wcześniej uczestnicy spotkają się na mszy w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10.
     

    Pełen program uroczystości w załączniku.
     

    Powstanie uczci również Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych. Jego dyrektor Lech Dymarski zapowiedział, że 27 grudnia przed Muzeum na Starym Rynku w Poznaniu odbędą się inscenizacje powstańcze. O rocznicy będzie przypominał również zabytkowy tramwaj, który pojawi się tego dnia na torach w Poznaniu.
     

    Tegorocznej odsłonie rocznicowych obchodów towarzyszy plan filmu „Hiszpanka” w reżyserii Łukasza Barczyka. Film inspirowany jest historią Powstania Wielkopolskiego. Dyrektor  Maciej Szwarc z Film Art zaprezentował postęp prac przy produkcji obrazu i poinformował, jak stolica Wielkopolski „zagra” w tym filmie.
     

    Na rosnące znaczenie obchodów w ogólnopolskim kontekście zwrócił uwagę Stefan Barłóg, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

     

    Na kilka dni przed 94. rocznicą spotkaliśmy się rownież z twórcami "Hiszpanki" na planie filmu, zaaranżowanym w Teatrze Polskim. 

     

    W załącznikach znajdą Państwo informacje na temat spowolnienia ruchu podczas uroczystości.