trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

84. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

    W piątek 9 lutego w Poznaniu odbyła się uroczystość upamiętnienia 84. rocznicy pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. W uroczystych obchodach w imieniu Marszałka Marka Woźniaka wziął udział Tomasz Grudziak, Sekretarz Województwa Wielkopolskiego.

    Organizatorem wydarzenia była Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Prezes Związku Sybiraków Oddział w Poznaniu Marian Macutkiewicz.

    Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Polskich Zesłańców Sybiru w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Po mszy uroczystości przeniosły się pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie uczestnicy złożyli wiązanki i zapalili znicze. Marszałka Marka Woźniaka reprezentował Tomasz Grudziak, Sekretarz Województwa Wielkopolskiego. W uroczystości uczestniczyli też: Karolina Fabiś-Szulc, Wicewojewoda Wielkopolska, Marek Gola, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Poznania, Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich, służb mundurowych, administracji centralnej i szkół.

    W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. Do czerwca 1941 roku władze sowieckie przeprowadziły cztery wywózki obywateli polskich różnych narodowości. Pierwsza, największa objęła ok. 140 tys. osób. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków.


    Galeria zdjęć: