trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

20 lat partnerstwa gmin z Bretanii i Wielkopolski

    18 września br. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Forough Salami, Wiceprezydent Rady Regionalnej Bretanii ds. międzynarodowych uczestniczyli w otwarciu konferencji „Współpraca partnerska samorządów a przyszłość Unii Europejskiej”. Był to ostatni punkt dwudniowego pobytu oficjalnej delegacji z Partnerskiego Regionu Bretania.]

    W ramach konferencji, będącej elementem projektu „20 lat współpracy samorządów z Wielkopolski i Bretanii – przyszłość partnerstwa” - przygotowanego z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych oraz Stowarzyszenia Bretagne Pologne, udział w otwarciu konferencji wzięli także pozostali członkowie delegacji bretońskiej oraz przedstawiciele instytucji i organizacji partnerskich, z którymi współpracuje WOKiSS w zakresie wspierania współpracy międzynarodowej samorządów: niemieckiego Powiatu Dahme – Spreewald, ukraińskiego Towarzystwa Ukraina-Polska-Niemcy i Rady Obwodu Winnickiego oraz czeskiego Kraju Libereckiego, a także przedstawiciele jedenastu wielkopolsko-bretońskich partnerstw gminnych, które współpracują ze sobą od ponad dwudziestu lat.


    Podczas konferencji Marszałek Woźniak wygłosił przemówienie poświęcone kierunkom współpracy międzynarodowej Województwa Wielkopolskiego. Wskazał najważniejszych partnerów zagranicznych Wielkopolski poza – jak się wyraził „bohaterem dnia, czyli francuską Bretanią” – m.in. regiony niemieckie: Hesje, Dolną Saksonię, Berlin i Brandenburgię, ale również włoska Emilię Romanię, Północną Brabancję w Zjednoczonym Królestwie Niderlandów oraz chorwacką Żupanię Vukovarsko-Srijemską. Zaakcentował również, iż Wielkopolska przykłada szczególną wagę do rozwoju kontaktów z krajami Partnerstwa Wschodniego.

    Niewątpliwie do najstarszych i najbliższych partnerów Wielkopolski należy Bretania. Marszałek podziękował za wsparcie, które otrzymaliśmy od strony bretońskiej jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wskazał też na szereg dziedzin, w których współpracują nasze regiony – do najważniejszych należą rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, edukacja, ale także kultura. Dobrym przykładem tej współpracy jest zaproszenie Bretanii do projektu „Budzik kulturalny. Program działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski”. W ramach projektu w październiku br. do Wielkopolski przyjadą bretońscy kuratorzy sztuki.

    Na zakończenie wystąpienia Marszałek wyraził przekonanie, że prowadzenie udanej współpracy z Bretanią zależy przede wszystkim od ludzi. W uznaniu dla wszystkich działań prowadzących do nawiązywania kontaktów między Wielkopolską i Bretanią, zwłaszcza na polu samorządowym i kulturalnym, Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymała Mariola Samulska-Musiał, która w trakcie swojej wieloletniej działalności, jako Dyrektor Domu Bretanii, w wyjątkowy sposób przyczyniła się do budowania kontaktów Wielkopolski z Bretanią.
    * * *
    Wizyta delegacji bretońskiej w dniach od 16 do 18 września br. w Wielkopolsce, której przewodniczyła nowo wybrana Forough Salami, Wiceprezydent Rady Regionalnej Bretanii ds. międzynarodowych, a w składzie której była również Georgette Breard, Wiceprezydent ds. uczenia się przez całe życie oraz praktyk zawodowych, stanowiła ważny element partnerskich kontaktów pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Bretanią. 

    Poza udziałem w jubileuszowej konferencji, przedstawiciele Bretanii wzięli udział w szeregu spotkań z przedstawicielami Samorządu Województwa Wielkopolskiego.16 września, z udziałem Tomasza Bugajskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, odbyło się spotkanie poświęcone roli i miejscu samorządu regionalnego w realizacji zadań edukacyjnych z uwzględnieniem nowatorskiej koncepcji zagospodarowania zasobów samorządu w Starej Łubiance, w której powstanie spółdzielnia społeczna, prowadząca działalność rolną, przetwórczą i gospodarczą.

    Delegacja z Bretanii uczestniczyła również w spotkaniu poświęconym możliwościom współpracy w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, które 17 września poprowadził Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli wielu instytucji działających na rzecz rozwoju wsi.

    Wśród innych tematów poruszonych w trakcie wizyty znalazły się poradnictwo zawodowe jako jedno z działań na rzecz łagodzenia skutków bezrobocia, a także założenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w zakresie kształcenia ustawicznego, które to zagadnienia zostały przedstawione na spotkaniu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu. Delegacja odwiedziła również Medyczne Studium Zawodowe – z uwagi na fakt, że współpraca szkół o profilu medycznym i socjalnym została wskazana jako jeden z obszarów wzajemnych kontaktów w Planie działania podpisanym przez przedstawicieli władz samorządowych Bretanii i Wielkopolski w 2012 roku w Rennes (dokument ten stanowi podstawę dwustronnej współpracy).


    Galeria zdjęć: