trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

100 lat! dla pułkownika Jana Górskiego

    18 kwietnia tego roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość z okazji 90 - tych urodzin pułkownika Jana Górskiego. Spotkanie na cześć Jubilata - żołnierza Armii Krajowej, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu w Poznaniu i Zasłużonego Obywatela dla Miasta Poznania - zorganizowali wspólnie Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Pan Pułkownik, choć urodził się 15 kwietnia 1922 r. w Jagninie pod Sandomierzem, w powiecie opatowskim,  jest poznaniakiem z wyboru.

    Swą żołnierską działalność rozpoczął jako młody człowiek. Po ukończeniu podchorążówki, w czasie wojny, był łącznikiem Komendy Obwodu Opatów. Schwytany przez bojówkę Armii Ludowej miał zostać rozstrzelany na mocy wyroku śmierci z 8 maja 1943 r. Mimo dokonanej egzekucji cudem udało się mu przeżyć własną śmierć i przedostać w bezpieczne miejsce, do swoich. Po zakończeniu leczenia zostaje skierowany do partyzanckiego oddziału Barwy Białe w obwodzie Opatów. Podczas akcji „Burza” służył w V kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Okres walki partyzanckiej zwieńczył w roli dowódcy plutonu.

    Po wojnie został uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa w 1945 i 1946r., za przynależność do WINu i ZHP. W tym czasie był  kilkakrotnie aresztowany i zwalniany z aresztu. W 1946r, podczas studiów na Akademii Handlowej w Poznaniu , z jego inicjatywy powstał Akademicki Legion Pracy. Zrzeszeni tam studenci odgruzowywali Poznań zniszczony w czasie działań wojennych.

    Jan Górski ponownie został aresztowany w kwietniu 1949 roku z oskarżenia za współpracę z Armią Krajową, a także z Niemcami. Otrzymał, już po raz drugi, najwyższy wymiar kary- karę śmierci, zmienioną później na dożywotnie więzienie. Po nadzwyczajnej rewizji i ponownym procesie został zwolniony w 1957r.

    Dopiero Sąd Karny III RP wyrok nałożony na Jana Górskiego unieważnił.

    Po wyjściu z więzienia ukończył studia medyczne rozpoczęte w 1949r. Został specjalistą II stopnia w zakresie chorób płucnych, odznaczonym za walkę z gruźlicą. Zawodowe losy kierowały Pana Pułkownika w różne części kraju, ostatecznie jednak wrócił  do Poznania i tu się osiedlił.

    Pułkownik Jan Górski to wielki patriota, człowiek czynu, zaangażowany w przywrócenie pamięci o Armii Krajowej, o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego oraz o jego dziedzictwie. To dzięki takim ludziom możemy, mimo dewastującej świadomość narodową powojennej polityki, być dumni z dokonań Armii Krajowej.

    Pan Pułkownik jest współtwórcą (w 1989 r.) Światowego Związku Żołnierzy AK w Poznaniu i Wielkopolsce. Od 2002 r. jego prezesem. Jego prezesura to walka o pomniki pamięci, ale także walka o usunięcie z miejsc publicznych pomników sławiących reżim komunistyczny (pomnik Świerczewskiego). W 2007r. zostaje oddany pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Jego prezesura to także powstanie licznych szkolnych kół przyjaciół Armii Krajowej i klubów historycznych im. Stefana Roweckiego- Grota. Jego działalność opiera się na stałym kontakcie z młodzieżą poprzez prelekcje, udziały w uroczystościach patriotycznych czy rajdach pamięci. Za swą działalność płk Górski zostaje odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi takimi jak m.in.: Krzyż Waleczny, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.