trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

4 czerwca w stolicy Wielkopolski. Świętowaliśmy razem!

    *Tort Wolności, rozświetlenie neonu „Wolność”, koncert donGURALesko, debata w Centrum Kultury Zamek oraz wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” – w ten sposób świętowaliśmy rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Na placu Wolności stanie też ogromny telebim, na którym będzie można oglądać uroczystości w Gdańsku. Na wspólne świętowanie mieszkańców całej Wielkopolski zaprosili Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego.*

    „Musimy przywrócić wartość tej daty. 4 czerwca powinniśmy obchodzić radośnie, zostawiając jednak również miejsce na refleksję” – powiedział Marszałek Marek Woźniak i dodał także: „Należy się szacunek tym wszystkim, którzy zbudowali dialog i doprowadzili do pierwszych – nie w pełni demokratycznych wyborów – ale jednak przynoszących całkowicie odmieniony Senat i w znacznej mierze odmieniony parlament. Od tego zaczęła się dalsza droga przemian, a wiemy, że ta doprowadziła nas do niekwestionowanych standardów demokratycznych, dzięki czemu Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Bez wejścia na tę drogę, która zaczęła się 4 czerwca ’89 roku, nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz”.

    Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce ruszyły w Poznaniu już 1 czerwca. Tego dnia przez miasto przemaszerował barwny pochód – Poznańska Parada Pokoleń, która zakończyła trwające ponad 20 dni Dni Rodziny. Parada zakończyła się na placu Wolności, gdzie na mieszkańców miasta czekał Tort Wolności. Liczący 89 kilogramów wypiek w kształcie mapy Poznania został podzielony na ok. 1200 kawałków i rozdany poznaniakom.

    2 czerwca, w Centrum Kultury Zamek odbyła się zorganizowana przez Fundację Malta debata „O potrzebie utopii”. O tym, jak miałaby wyglądać dziś idealistyczna utopia rozmawiali: dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Radosław Markowski i donGURALesko. W dyskusji udział wzięli zaproszeni goście, wśród nich m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy, w tym Marszałek Marek Woźniak. 

    Wieczorem na placu Wolności odbył się koncert donGURALesko – „Ani słowa bez nas”. Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany „20” – na podstawie eseju "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" profesora Timothy Snydera.

    Timothy Snyder jest profesorem Uniwersytetu w Yale, specjalizuje się we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w historii nowożytnego nacjonalizmu. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvardzie, jest laureatem prestiżowych nagród. W eseju „O tyranii…” historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne.

    Utworowi donGURALesko towarzyszy teledysk, w którym występuje również profesor Snyder. Jego premiera miała miejsce 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Utwór "20" ukaże się na najnowszej płycie rapera "Latające ryby".

    O godz. 22.00 na budynku Arkadii został rozświetlony neon z napisem WOLNOŚĆ – upamiętniający rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu.

    Na wystawę „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” zaprosił Marszałek Marek Woźniak. Wystawę, która powstała we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, można oglądać od 3 do 29 czerwca na Szachownicy Starego Browaru w Poznaniu.

    Kulminacja obchodów  miała miejsce we wtorek, 4 czerwca. Na poznańskich autobusach pojawiły się polskie flagi, zawisły one również przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach.

    Na placu Wolności stanął duży telebim, na którym można było oglądać transmisję obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska. Program w załączeniu. W samo południe wszyscy chętni razem odśpiewali hymn Polski. We wspólnym wykonaniu Mazurka Dąbrowskiego pomogły chóry seniorów i Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego. W wydarzeniu udział wziął Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.