trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Symboliczne przekazanie prezydencji

  Symboliczne przekazanie prezydencjiPremier Donald Tusk przejął symbolicznie od premiera Węgier Viktora Orbana prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Uroczystość odbyła się w Warszawie w Kancelarii Premiera.

  W czasie konferencji prasowej po spotkaniu, premier Tusk oświadczył, że „to także dla Polaków powód do satysfakcji i dumy, że nasi tradycyjni najbliżsi przyjaciele, przysłowiowi przyjaciele w Europie, sprawowali tę prezydencję w bardzo trudnym czasie właściwie bezbłędnie.”

  Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na fakt, iż z Węgrami „działaliśmy w duecie w wielu sprawach w czasie prezydencji Viktora Orbana. Wiem, że mogę liczyć na jego pomoc i pomoc Węgrów także w czasie naszej, polskiej prezydencji. Za to bardzo dziękuję.”

  Premier Orban stwierdził, że nie może „przekazywać żadnych rad,” bo „polityka w 90 proc. to improwizacja i wyczucie sprawy.” Podzielił się jednak przekonaniem, że „Tusk ma inteligencję, wykształcenie, wykonuje pożyteczną pracę.” Dodał także, że „rola przywódców rośnie. Radykalne znaczenie będzie miało to, kto stoi na czele UE.”

  Premier Tusk podziękował Viktorowi Orbanowi za to, że szczyt Partnerstwa Wschodniego odbędzie się we wrześniu w Warszawie, a nie - jak pierwotnie planowano - w Budapeszcie, podczas prezydencji węgierskiej, co było związane z wydarzeniami w Północnej Afryce i w Grecji.

  Przejęcie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej uświetniło też odbywające się wcześniej wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera, marszałków obu Izb oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.

  Prezydent podkreślili symbolikę tego dnia mówiąc, że „to właśnie 1 lipca 1991 r. rozwiązano Układ Warszawski. Od rozwiązana Układu warszawskiego do prezydencji Polski w Unii – to jest nasza polska droga, nasze polskie sukcesy europejskie.”

  Źródło: www.premier.gov.pl