trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Spotkanie premiera Tuska i przewodniczącego van Rompuya

  Tusk i van RompuyaW poniedziałek 12 września br. premier Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Wizyta w Brukseli była poświęcona kwestiom związanym z zarządzaniem gospodarczym w Unii Europejskiej, przygotowaniom do Szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz pracom nad Traktatem Akcesyjnym UE – Chorwacja.

  - Polska opowiada się za Unią Europejską, która jako całość będzie bardziej zdyscyplinowana w zakresie działań gospodarczych i finansowych, i jest przeciwko tworzeniu nowych podziałów we wspólnocie – mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Brukseli.

  - Naszym głównym zadaniem dzisiaj - we współpracy z przewodniczącym Rady Europejskiej, z Komisją, z Parlamentem - jest doprowadzenie do szybkiego, jeszcze we wrześniu, uchwalenia przepisów dotyczących zarządzania europejską gospodarką w strefie euro, czyli tzw. sześciopaku - oświadczył premier Tusk, odnosząc się do kwestii przyjęcia sześciu aktów prawnych wzmacniających zarządzanie ekonomiczne w UE.

  - W październiku będziemy kontynuować naszą dyskusję na forum Rady Europejskiej. Agenda będzie koncentrować się na zewnętrznych aspektach polityki ekonomicznej UE oraz na wzmocnieniu europejskiej konkurencyjności – zapowiedział Herman van Rompuy. Dodał, że na październikowej Radzie zostanie również uzgodnione stanowisko UE na Szczyt G20 oraz Konferencję Klimatyczną w Durbanie.

  - Obaj jesteśmy zdeterminowani, aby czasy kryzysu nie przekreśliły wysiłków na rzecz zbliżenia państw Partnerstwa Wschodniego do Europy i finalizowania negocjacji dotyczących dalszej integracji i rozszerzenia Unii – stwierdził szef polskiego rządu.

  Na spotkaniu omówiono przygotowania do Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Warszawie 29 i 30 września. Przedmiotem rozmów były także działania na rzecz pełnego przystąpienia Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

  Źródło: Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji