trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konferencja prasowa prezentująca program Europejskiego Kongresu Kultury

  Konfrenecja prasowa 22 sierpnia w 2011 w samo południe w Dolnośląskim Centrum Filmowym, czyli dawnym kinie „Warszawa” we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa prezentująca program i założenia Europejskiego Kongresu Kultury. Do rozpoczęcia Kongresu, jednego z najważniejszych wydarzeń Polskiej Prezydencji, pozostały niespełna trzy tygodnie.

  W trakcie konferencji głos zabrali: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia oraz Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, prezentujący program Kongresu.

  Dziś program Kongresu i skala przygotowań do niego, przekraczają granice wyobraźni, ale na pewno nie możliwości – powiedział podczas konferencji prasowej Minister KiDN, Bogdan Zdrojewski, opisując organizowany we wrześniu Kongres jako kulminację wielkich nadziei związanych z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej w obszarze kultury.

  Minister Zdrojewski i Prezydent Miasta Wrocław byli zgodni co do tego, że wrocławska kultura buduje najtrwalsze i najjaśniejsze znaki jakości kultury polskiej, a Kongres będzie tego wyrazem. Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz wspominał: Kilka wydarzeń zapisało się złotymi literami w symbolicznej pamięci Wrocławia. Pierwszym był kongres intelektualistów z 1948 roku, drugą pielgrzymka papieża Jana Pawła II w czasie wielkiej powodzi w 1997, Europejski Kongres Kultury w 2011 roku, ma ogromne szanse do nich dołączyć.

  Michał Merczyński, Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego przypomniał naczelne hasło Kongresu, Art for Social Change, kultura jako narzędzie społecznej zmiany. Zwrócił także uwagę na unikatowość wydarzenia, szczególnie ze względu na jego interdyscyplinarny charakter, umożliwiający połączenie w jednym przedsięwzięciu spotkań ministrów kultury krajów UE, debat poświęconych zagadnieniom kultury współczesnej, interaktywnych warsztatów oraz rozmaitych dyscyplin artystycznych, od muzyki, przez architekturę, teatr, dizajn, film aż po sztukę najnowszą: Ten czterodniowy festiwal kultury to projekt, który zdarza się raz w życiu. Między 8 a 11 września we Wrocławiu będzie miało premierę kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów artystycznych. Kongres umożliwia spotkania: wielkich artystów z różnych dziedzin, polityków i organizacji pozarządowych, filozofów i aktywistów, ale też zwykłych ludzi – mówił o programie Kongresu Michał Merczyński, podkreślając rolę, jaką we współtworzeniu Kongresu odgrywać będą organizacje pozarządowe jak jego uczestnicy.

  Zwieńczeniem konferencji był pokaz specjalny utworu Pawła Mykietyna 3 for 13 w technologii 3D, zajrejestrowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny we wrześniu 2010 roku podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. 3 for 13 to część projektu wydawniczego Made in Poland, przygotowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny specjalnie na Europejski Kongres Kultury.

  Europejski Kongres Kultury, organizowany między 8-11 września we Wrocławiu to jedno z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, za którego koncepcję i realizację decyzją ministra kultury odpowiada Narodowy Instytut Audiowizualny.

  Więcej informacji: www.culturecongress.eu oraz www.uwaganakulture.pl

  Źródło: www.pl2011.eu