trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Sikorski i Hague rozmawiali m.in. o priorytetach prezydencji

  Priorytety polskiej prezydencji, polityka wobec wschodniego sąsiedztwa UE, a także sytuacja w Afganistanie, Pakistanie i Libii były tematami środowych rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague'em w Londynie.

  Sikorski poinformował, że Hague poparł priorytety polskiej prezydencji. Uzgodniono także stanowisko w sprawie Białorusi.

  Według rzecznika polskiego MSZ Marcina Bosackiego rozmówcy zgodzili się, że korzystne będzie jak najszybsze podpisanie umów o strefie wolnego handlu oraz stowarzyszeniowej z Ukrainą. Hague z uznaniem wypowiedział się na temat podjętych przez polskie przewodnictwo w Radzie UE działań na rzecz integracji rynku w UE, w tym swobody transakcji internetowych.

  Szefowie dyplomacji omawiali także sytuację na Bałkanach Zachodnich oraz w Afryce Północnej, a także w Pakistanie i Afganistanie. Hague odwiedził te kraje niedawno, a Sikorski będzie tam przebywał w najbliższym czasie.

  Szef polskiej dyplomacji wręczył ponadto oznaki honorowe MSZ Bene Merito zasłużonym dla wzmacniania pozycji Polski w świecie. W czasie uroczystości w ambasadzie RP w Londynie odznaczenia otrzymali: dziennikarz, znawca Polski, autor książki "Polski sierpień: samoograniczająca się rewolucja" Neal Ascherson, wybitny historyk sztuki, założyciel Fundacji Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie prof. Andrzej Ciechanowiecki, brytyjski polityk, filantrop i wydawca lord Arthur George Weidenfeld oraz John Hemery - założyciel i Dyrektor Centrum Studiów Politycznych i Dyplomatycznych na Oksfordzie, gdzie organizował szkolenia dla młodych dyplomatów z Europy Środkowej - podano w komunikacie resortu. (PAP)

  Źródło: www.europarlament.pap.pl