trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Prezydencja na finiszu

  – Uważam, że udało nam się pokazać Polskę jako kraj dynamiczny, kraj kojarzący się z rozwojem gospodarczym i nowoczesną gospodarką – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej Mikołaj Dowgielewicz na konferencji prasowej podsumowującej sześć miesięcy polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

  - To co jest dla nas istotne to fakt, że 53 akty prawne zostały podpisane, a ponad 100 spraw zostało skonkludowanych na poziomie Rady – powiedział minister. – Polska pokazała się jako ten kraj, to przewodnictwo, któremu zależy na jedności Unii. Udowodniła to wielokrotnie swoimi działaniami – dodał.

  Minister Dowgielewicz podkreślił też, że Polska dobrze wypełniała obowiązki „tego, który stara się by drzwi do Unii Europejskiej były otwarte” - to w czasie naszego przewodnictwa w Radzie UE Chorwacja podpisała traktat akcesyjnego, zaś negocjacje umowy stowarzyszeniowej i handlowej z Ukrainą zostały pozytywnie zakończone.

  Zdaniem Dowgielewicza, polska prezydencja zrobiła wszystko co mogła jeśli chodzi o walkę z kryzysem w strefie euro i przywracanie szybszego wzrostu gospodarczego w UE.
  – Kończymy prezydencję w sposób optymistyczny, ponieważ to co jeszcze parę dni temu nie było powodem do naszej satysfakcji, czyli kwestia rozszerzenia Strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię, dziś idzie do przodu – powiedział Mikołaj Dowgielewicz, komentując ostatnią deklarację rządu holenderskiego, że zgodzi się na przystąpienie tych krajów do Strefy, jeśli następne dwa raporty Komisji dot. Bułgariii i Rumunii będą pozytywne. – Oznacza to, że decyzja o rozszerzeniu strefy Schengen może zapaść w przyszłym roku – zaznaczył.

  Źródło: www.pl2011.eu