trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Premier w Parlamencie Europejskim: Europa potrzebuje więcej solidarności

    Premier w PE6 lipca br. Premier przedstawił Parlamentowi Europejskiemu priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. – Odpowiedzią na kryzys jest więcej Europy i więcej integracji – zwracał się do eurodeputowanych.

    Szef rządu złożył również hołd tej instytucji, dziękując jej za wspieranie zjednoczenia Europy i wiarę w sens integracji. – Parlament Europejski jest przede wszystkim instytucją i miejscem, gdzie nigdy nie zabrakło wiary w sens zjednoczonej Europy – powiedział Donald Tusk. Przypomniał, że to właśnie Parlament Europejski silnie pracował nad zjednoczeniem Europy, m.in. zachęcając państwa Europy Wschodniej do przemian po roku 1989 i popierając rozszerzenie Unii. Premier podkreślił także znaczenie wyboru Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. – Ta decyzja spowodowała, że podział na starą i nową Europę w Unii stracił ostatecznie swoje znaczenie – podsumował.

    Odnosząc się do obecnej sytuacji w Unii Europejskiej, premier podkreślał, że Unia opiera się na solidarności. Zaznaczył, że przyczyną obecnego kryzysu w Europie nie jest zjednoczona Europa, jej instytucje, czy budżet. – Odpowiedzią na kryzys jest więcej Europy i więcej integracji – przekonywał, przypominając, że integracja europejska była odpowiedzią na pierwszą i drugą wojnę światową. – Nie może być tak, że tu, wewnątrz Europy, narasta zwątpienie w jej sens, a na zewnątrz wszyscy tęsknią, by żyć w takich warunkach, w jakich żyjemy my – dodał. Donald Tusk wymienił walkę z kryzysem jako jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa.

    Źródło: www.premier.gov.pl