Kultura


Wielkopolska dobrodziejem kultury

sala teatralnaWielkopolska, jako kolebka chrześcijaństwa w Polsce, szczyci się swoim dziedzictwem i je kultywuje. Z drugiej strony – jest regionem nowoczesnym, gdyż potrafimy te wspaniałe tradycje wykorzystać, by budować przyszłość następnych pokoleń, inwestując w kulturę. Nasz region wyróżnia się na tle kraju wysokimi nakładami finansowymi na kulturę - blisko 10 procent budżetu Województwa przeznaczane jest na ten cel.
Znacząca część tych funduszy zasila 20. samorządowych instytucji kultury. Muzea, teatry, filharmonia, centra kultury, biblioteka i instytucja filmowa tworzą różnorodną ofertę kulturalną, z którą docierają do szerokich kręgów odbiorców nie tylko w regionie, ale w kraju i za granicą. Śmiało można powiedzieć, że są one znakomitymi ambasadorami kultury Wielkopolski i Polski w Zjednoczonej Europie i na świecie.

Wielką Kulturę tworzymy również przez współpracę z organizacjami pozarządowymi, które są bardzo aktywne w regionie. Dzięki tej współpracy możliwe są takie wydarzenia jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta czy najstarszy konkurs skrzypcowy w Europie - Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego oraz – nieco młodszy - imienia Georga Philippa Telemanna. W Pałacyku książąt Radziwiłłów w Antoninie organizowany jest jeden z pięciu w Europie, a drugi w Polsce po Dusznikach, najważniejszy festiwal Chopinowski - „Chopin w barwach jesieni”. W większych i mniejszych miastach Wielkopolski latem gości Polska Akademia Gitary.
Muzyka króluje w Wielkopolsce za sprawą  unikatowych zjawisk z kręgu muzyki dawnej. Wystarczy wspomnieć orkiestrę barokową Arte dei Suonatori czy Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana w Bazylice Świętogórskiej koło Gostynia. Wielkopolska słynie także z chórów. Ich mnogość wynika z ponad stuletnich tradycji towarzystw śpiewaczych. Te tradycje podtrzymują m.in. profesjonalny Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz „Poznańskie Słowiki”  Filharmonii Poznańskiej.
Z muzyką klasyczną współgrają i inne gatunki. Do Kalisza od blisko 40. lat przyjeżdżają z całego świata najznakomitsi jazzmeni i jazzmenki na Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych. Poznań i Ostrów Wielkopolski przypominają swoje związki z Krzysztofem Komedą Trzcińskim, Gniezno ma swój Festiwal Jazz pod  Piątką.

Teatr Wielki w PoznaniuO tym, że tradycja znakomicie uzupełnia się ze współczesnością świadczą także wielkopolskie sceny muzyczne i dramatyczne: wspomniany Teatr Wielki oraz Teatr Nowy w Poznaniu. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu jest miejscem najstarszego festiwalu teatralnego w kraju, czyli Kaliskich Spotkań Teatralnych, a  Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie posiada najszerszą ofertę dla dzieci i młodzieży. Obok nich funkcjonują niezależne zespoły teatralne.

Mówiąc o kulturze w Wielkopolsce, nie sposób nie wspomnieć o wyższym szkolnictwie artystycznym. Poznańska Akademia Muzyczna oraz Uniwersytety im. Adama Mickiewicza i Artystyczny w Poznaniu tworzą nowe, twórcze kadry kultury Wielkopolski, wspierane także przez Nagrody i Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska to wreszcie region kina. Pod względem liczby kin zajmujemy IV miejsce w kraju. Międzynarodowe festiwale i ogólnopolskie konkursy rozsławiają Wielkopolskę. Od ponad półwiecza czyni to Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych (dawniej Amatorskich) OKFA im. Henryka Kluby w Koninie. Od kilku lat kinematografię obu półkul łączy filmowy „Transatlantyk” – festiwal filmowy zainicjowany przez wielkopolskiego laureata Oscara – Jana A.P. Kaczmarka. Nową, cyfrową historię kina w Wielkopolsce tworzą na przykład poznańskie „Rialto” i leszczyńskie Kino-Teatr Centrum.

Od historii zaczęliśmy krótką opowieść o Wielkiej Kulturze, więc możemy   ją  zakończyć  historyczną puentą. Jest nią turystyka kulturowa. By poczuć „oddech historii”, po Wielkopolsce można wędrować: szlakiem piastowskim, cysterskim, Mickiewiczowskim, Chopinowskim... 

pdf    drukuj    drukuj